فواید مصرف شیر خشک برای نوزادان

خوراک نوزادان از آغاز زندگیشان به طور طبیعی و غریزی در وجود مادر نهاده شده است. به توصیه متخصصین امور زنان و تغذیه، شیردهی مادر به کودک تا حدود دو سالگی بهترین تغذیه برای فرزند دلبند او است و سبب شکل‌گیری درست اندام‌های کوچک و هوش و ذکاوت نوزاد است. از بدو تولد فرزندان اما، برای همه پدر و مادرهایی که تازه صاحب فرزند شده اند، بسیار پیش آمده است که نوزاد آنها از شیر مادر به دلایل گوناگونی محروم شود. اختلال هورمون پرولاکتین (که در بدن مادرانی که تازه زایمان کرده اند ترشح می‌شود) ممکن است سبب کاهش یا خشک‌شدن شیر مادر شده و به همین دلیل، نوزاد نیاز به تغذیه‌ای جایگزین دارد.

یکی از آشناترین خوراکی‌های کودکان شیرخوار، شیر خشک است که در بعضی از نمونه‌های خارجی، پودر شیر نیز نامیده می‌شود. این محصول از خشک‌کردن شیر از طریق تبخیر به دست می‌آید که دلیل این امر، حفظ‌کردن آن برای مدتی طولانی‌تر از زمان ماندگاری شیر طبیعی است. علاوه بر شیردهی به نوزادان دلبند شما، این نوع از شیر اغلب در شیرینی‌هایی مانند شکلات و آبنبات کاراملی و در دستور پخت‌های گوناگونی که افزودن شیر مایع باعث رقیق‌شدن محصول می‌شود، استفاده می‌شود. در ادامه، توضیحاتی درباره ماهیت و فواید شیر خشک برای نوزادان ارائه شده است.

 

شیر خشک چیست و چه فوایدی برای نوزادان دارد؟

  • استفاده از مواد مکمل مغذی

همان طور که اشاره شد، شیر خشک از تبخیر شیر مایع به دست می‌آید و مصارف گوناگونی در صنایع خوراکی و همچنین به طور عمده برای تغذیه نوزادانی دارد که از شیر مادر به هر دلیلی محروم هستند. خوردن این نوع شیر به دلیل اینکه آب آن حذف شده و به پودر آن مواد مغذی خوراکی دیگری اضافه می‌شود می‌تواند برای نوزادان و کودکان دارای فواید پرشماری باشد. استفاده از پودر سویا که ماده‌ای مغذی در رژیم غذایی کودکان و بزرگسالان است درون شیری که خشک شده است، یکی از افزودنی‌های جذابی است که این پودر خوراکی را برای کودکان مقوی‌تر از شیر مایع می‌کند. برندهای گوناگونی از شیرهای خشک در بازار موجود اند که انواع مواد مغذی، معدنی و فلزاتی مانند آهن مورد نیاز بدن نوزاد را در ترکیب خود دارند، مانند شیر خشک نان، شیر خشک ببلاک و شیر خشک آپتامیل.

  • ترکیب ساده‌تر برای هضم در دستگاه گوارش نوزاد دلبند شما

معده بسیاری از نوزادانی که از شیر مادر محروم هستند توانایی شکستن و هضم لاکتوز، که در واقع قند موجود در شیر گاو است را نداشته و والدین آنها ملزم به تهیه انواع شیرهای خشک برای تغذیه فرزند خود هستند.

  • همه به نوزاد شیر بدهید!

یکی از بزرگترین مزایای مصرف شیر خشک برای تغذیه نوزادان در غیاب شیر مادر، امکان شیردهی به کودک برای تمامی اعضای خانواده است که می‌تواند برای آنها بسیار هیجان‌انگیز و دلنشین باشد. همچنین این روش شیردهی می‌تواند به مادر، آزادی عمل بیشتری داده تا تامین یک یا دو وعده غذایی فرزندش را به شخص دیگری بسپرد و بتواند به کارهای روزمره خود و نوزاد بهتر رسیدگی کند.

  • رژیم غذایی دوران بارداری و شیردهی را فراموش کنید!

یکی دیگر از مزایای تهیه این نوع شیر برای تغذیه نوزادان، تغییرنکردن تغذیه مادران در دوران پس از زایمان است چرا که شیردهی به کودک نیازمند رژیم غذایی سالم و عاری از هر گونه مواد فرآوری شده، الکل، سیگار و … برای مادر شیرده است و استفاده از شیر خشک برای نوزادانی که شیر مادران آنها خشک شده است می‌تواند در این زمینه آزادی عمل بیشتری را به مادران ببخشد.

  • در همه جمع‌ها بدون استرس به کودک خود شیر بدهید!

اگرچه شیردهی به نوزاد یکی از شیرین‌ترین لذت‌ها هم برای مادر و هم برای نوزاد است، اما ممکن است بعضی از مادران برای حضور در جمع در هنگام مراقبت از نوزاد خود و شیردهی به او معذب بوده و نیاز به محلی برای شیردهی تنها به کودک خود داشته باشند. مصرف انواع شیرهای خشک برای تغذیه کودکانی که از شیر طبیعی مادر محروم هستند، این امکان را برای مادران فراهم می‌کند تا بدون ترس یا احساس معذب بودن، بتوانند در جمع و به راحتی به فرزند خود شیر بدهند.

اگرچه مصرف شیرهای خشک هیچ گاه قابل مقایسه با شیر طبیعی مادر برای نوزاد نیست و حتی ممکن است عوارضی را نیز در پی داشته باشد، اما به عنوان جایگزینی برای تغذیه کودکانی که از خوردن شیر مادر محروم هستند، در مجموع انتخاب مناسب‌تری نسبت به سایر انواع تغذیه‌های جایگزین یا مکمل به شمار می‌رود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

فواید شیر اولیه
راه‌های افزایش شیر

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.