اضافه وزن در نوجوانان

چاقی در نوجوانان

چاقی در دوران نوجوانی در سراسر جهان به ابعاد اپیدمی رسیده است، به‌طوری‌که شیوع چاقی شدید در 35 سال گذشته حداقل 4 برابر شده است. اکثر جوانان مبتلا به چاقی در بزرگسالی نیز دچار این مشکل هستند و آن‌ها را در معرض افزایش خطر ابتلا به عوارض ناشی از چاقی، مانند دیابت نوع 2 و بیماری قلبی عروقی قرار می‌دهد و بر سلامت اجتماعی و عاطفی تأثیر منفی می‌گذارد. با توجه به اینکه نوجوانی یک دوره گذار منحصربه‌فرد است که با تغییرات فیزیولوژیکی و رشدی قابل‌توجه مشخص می‌شود، عوارض مرتبط با چاقی نیز می‌تواند بر رشد و مسیر تکامل نوجوان تأثیر منفی بگذارد.

 

علل چاقی نوجوانان

مسائل مربوط به سبک زندگی – فعالیت بسیار کم و کالری زیاد از غذا و نوشیدنی – از عوامل اصلی افزایش وزن نوجوانان هستند. اما عوامل ژنتیکی و هورمونی نیز ممکن است نقش داشته باشند.

 

برای کنترل چاقی نوجوانان باید علل چاقی نوجوانان را بدانیم. بسیاری از عوامل زیر معمولا در کنار یکدیگر خطر اضافه‌وزن کودکان شما را افزایش می‌دهند:

 

  1. رژیم غذایی: خوردن منظم غذاهای پرکالری، مانند فست فودها و تنقلات می‌تواند باعث افزایش وزن نوجوانان شما شود. آب‌نبات و دسر همچنین می‌تواند باعث افزایش وزن شود، و شواهد بیشتر و بیشتر به نوشیدنی‌های شیرین، از جمله آب‌میوه‌ها و نوشیدنی‌های ورزشی، به‌عنوان مقصر چاقی در برخی افراد اشاره می‌کنند.
  2. عدم ورزش کردن: کودکانی که زیاد ورزش نمی‌کنند، به دلیل اینکه کالری زیادی نمی‌سوزانند، بیشتر دچار اضافه‌وزن می‌شوند. زمان زیادی که صرف فعالیت‌های بی‌تحرک می‌شود، مانند تماشای تلویزیون یا بازی‌های ویدیویی نیز به این مشکل کمک می‌کند. در برنامه‌های تلویزیونی نیز اغلب تبلیغاتی برای غذاهای ناسالم ارائه می‌شود.
  3. عوامل خانوادگی: اگر فرزند شما از خانواده‌ای با افراد دارای اضافه‌وزن است، احتمال افزایش وزن او بیشتر است. این امر به‌ویژه در محیطی که غذاهای پرکالری همیشه در دسترس هستند و فعالیت بدنی تشویق نمی‌شود، صادق است.
  4. عوامل روانشناسی: استرس شخصی، والدین و خانواده می‌تواند خطر چاقی را در کودک افزایش دهد. برخی از کودکان برای کنار آمدن با مشکلات یا مقابله با احساسات، مانند استرس، یا مبارزه با کسالت، پرخوری می‌کنند. والدین آن‌ها ممکن است تمایلات مشابهی داشته باشند. عوامل اجتماعی و اقتصادی نیز می‌توانند در این موارد موثر باشند.
  5. داروهای خاص: برخی از داروهای تجویزی می‌توانند خطر ابتلا به چاقی را افزایش دهند. این داروها شامل پردنیزون، لیتیوم، آمی تریپتیلین، پاروکستین (Paxil)، گاباپنتین (Neurontin، Gralise، Horizant) و پروپرانولول (Inderal، Hemangeol) هستند.
اضافه يا كمبود وزن
دلبستگی نا ایمن

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.