انتقال مکان جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان اشتباه است

یک کارگردان فیلم‌های کودک و نوجوانان گفت: شهرداری اصفهان توانسته است با نگاه تخصصی و رویکرد فرهنگی این جشنواره را طی سال‌های اخیر به یک برند تبدیل کند. لذا انتقال مکان جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان از شهر اصفهان به شهرهای دیگر تصمیم اشتباهی است.

جشنواره بین المللی فیلم های کودک و نوجوانبه گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل از ایمنا، پوران درخشنده گفت: آینده هر کشور به کودکان و نوجوانان آن بستگی دارد. درکشورما برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان اتفاق بسیار مهمی است. ما در این جشنواره می توانیم در قالب فیلم‌های کودک و نوجوان به مسائل کودکان و جایگاه نظام خانواده در کشور بپردازیم. درواقع این جشنواره به لحاظ فرهنگی می‌تواند یک کمک‌کننده برای رشد، تعالی و تربیت کودکان باشد.

وی در ادامه  افزود: جشنواره کارکردهای مختلفی دارد. مهم‌ترین کارکرد این جشنواره بین المللی، تهیه خوراک فکری برای کودکان و نوجوان است. اینگونه جشنواره ها می‌توانند با توجه به افزایش آسیب‌های اجتماعی، کودکان و نوجوانان را در مسیر درست رشد قرار دهند و آن‌ها را نسبت به آسیب‌های اجتماعی مصون نگاهدارد.

اهمیت برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوانان نسبت به جشنواره فیلم فجر

این کارگردان فیلم‌های کودک و نوجوانان با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان، تصریح کرد: این جشنواره بسیار اهمیت دارد و به نظر من از برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم فجر اهمیتش بیشتر است. کودکان و نوجوانان آینده یک کشور هستند؛ بنابراین بهتر است برای آن‌ها برنامه‌ریزی داشته باشیم.

پوران درخشنده

وی ادامه داد: سینما ابزار قدرتمندی است که می‌تواند بر جامعه هدف خود تأثیرگذار باشد. به همین جهت باید فیلم‌سازان  حوزه کودکان و نوجوان را تشویق کنیم و از آن‌ها بخواهیم فیلم‌هایی بیشتر و باکیفیت‌تری بسازند. بنابراین نیاز است که بیش از گذشته جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان در کشور تقویت شود و توسعه پیدا کند.

پوران درخشنده اظهار کرد: درسال های نه چندان دور، سینمای کودک و نوجوان در کشور دوران و سابقه طلایی داشته است. فراموش نکنیم که از دهه ۶۰ به بعد بهترین فیلم‌ها در حوزه کودکان و نوجوان ساخته و اکران می‌شد. اما در سال‌های اخیر جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان متأسفانه جدی گرفته نشده است. درواقع این جشنواره فقط در زمان برگزاری، در این چند سال شور داشته است . متاسفانه پس از برگزاری هیچ اتفاق خاصی تا زمان برگزاری جشنواره بعدی در حوزه فیلم‌های کودک و نوجوان نمی‌افتد.

لطمه زدن به اهداف بلندمدت جشنواره فیلم کودک و نوجوانان با انتقال آن از اصفهان

این کارگردان فیلم‌های کودک و نوجوانان تصریح کرد: باید فیلم‌سازان حوزه کودک و نوجوان را تشویق کرد که فیلم‌های تأثیرگذار بیشتری در این حوزه تولید کنند. این کار باعث می شود مخاطبین بیشتری برای مشاهده این فیلم‌ها به سالن‌های سینما بیایند.

وی تأکید کرد: انتقال جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان از شهر اصفهان به شهر یا استان‌های دیگر تصمیمی اشتباه است. وقتی جایگاه برگزاری این جشنواره در شهری که دارای جایگاه فرهنگی خاص است، تعریف‌شده، انتقال آن یک تصمیمی غیرکارشناسی است.

پوران درخشنده گفت: اگر جشنواره‌های معتبر دنیا را بررسی کنیم، درخواهیم یافت مکان برگزاری جشنواره طی سال‌ها تغییر نمی‌کند. به همین جهت انتقال جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان از شهر اصفهان به استان‌های دیگر اعتبار جشنواره را از بین می‌برد.

وی اظهار کرد: انتقال جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان لطمه جدی به اهداف بلندمدت و پراهمیت این جشنواره وارد می‌کند. در همه کشورهای جهان جشنواره‌های فیلم کودک و نوجوان جایگاه و مکان ویژه خود را دارند و این مکان به‌هیچ‌عنوان تغییر پیدا نمی‌کند.

این کارگردان فیلم‌های کودک و نوجوانان گفت: شهر اصفهان شهری با رویکرد فرهنگی است که علاوه بر رویکرد فرهنگی مناسب ظرفیت بالای تاریخی و فرهنگی دارد.

در روزهای اخیر انتقادهایی از میزبانی شهر اصفهان از جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان انتشار یافته است.

, ,
آغاز به کار همایش ملی تئاتر برای نوجوانان
فیلم تلویزیونی دستان فرشته با محوریت مُحَرَم تولید شد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.