یک میلیون بسته‎ لوازم التحریر در پویش “همه حاضر”

مشاور وزیر آموزش و پرورش و مسئول قرارگاه عدالت تربیتی و نصیب برابر آموزشی به تشریح فعالیت ‎های انجام شده در پویش “همه حاضر” برای کمک به دانش‌آموزان کم برخوردار پرداخت. وی گفت : بسته ‎های لوازم التحریر برای یک میلیون دانش آموزان در پویش “همه حاضر” پیش بینی شده است.

یک میلیون بسته‎ لوازم التحریر در پویش "همه حاضر"
حمیدرضا خان محمدی، مشاور وزیر آموزش و پرورش و مسئول قرارگاه عدالت تربیتی و نصیب برابر آموزشی

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل از روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، پویش “همه حاضر” برای کمک به دانش‌آموزان کم برخوردار در آستانه سال تحصیلی جدید راه اندازی شد.

پویش «همه حاضر» با هدف تأمین نوشت افزار برای کودکان مناطق محروم راه اندازی گردید و علاقمندان برای مشارکت در این پویش می‌توانند با مراجعه به سایت دیجی کانون، تعداد بسته‌های خود را انتخاب و سپس با کلیک روی گزینه پرداخت و اتصال به درگاه بانک در این پویش شرکت نمایند.

حمیدرضا خان محمدی، مشاور وزیر آموزش و پرورش و مسئول قرارگاه عدالت تربیتی و نصیب برابر آموزشی در این باره گفتگویی انجام داده‎ است که در ادامه می توانید این مصاحبه را مطالعه نمایید.

 چرا همه حاضر ؟

در دوسال کرونا شرایط خاصی بر آموزش و پرورش حاکم بود و بعد از این شرایط سخت برای سال تحصیلی جدید برنامه ریزی کردیم تا دانش آموزان حضور پُرشکوه در مدارس داشته باشند و آرزو می کنیم همه دانش آموزان و فرزندان لازم و التعلیم سرزمین عزیزمان ایران در کلاس درس حاضر شوند و با این آرزو که همه را در کلاس حاضر ببینیم نام پویش را «همه حاضر» گذاشتیم.

 این پویش چرا دیر شروع شد ؟

پویش از تیرماه به دستور معاون اول رئیس جمهور و جلب همکاری و مشارکت دستگاه ها و نهادها و همچنین شناسایی ظرفیت‎ های تولید کنندگان نوشت افزار ایرانی آغاز شد. آنچه امروز از «پویش همه حاضر» در فضای مجازی و رسانه ملی شاهد هستیم فعالیت این پویش در بخش مردمی است.

نکته دیگر که لازم به ذکر است یادآور شوم این است که تامین مایحتاج نوشت افزار دانش آموزان مناطق کم برخوردار موضوعی نیست که فقط به ابتدای مهرماه محدود شود. مرحله اول توزیع نوشت افزار تا پایان مهر اجرایی خواهد شد. در طول سال نیز این توزیع به صورت برنامه ریزی شده ادامه خواهد داشت.

برای چه تعداد بسته لوازم التحریر برنامه‎ریزی صورت گرفته و این لوازم التحریر چه ویژگی‎هایی دارد؟

بسته ‎های لوازم التحریر برای یک میلیون دانش آموزان پیش بینی شده است. این بسته ها با قیمت حدوداً سیصد هزار تومان تهیه و در اختیار دانش آموزان مناطق محروم قرار می گیرد. البته تهیه این بسته ها در بیرون حدود پانصد تا ششصد هزار تومان هزینه خواهد داشت.

مهم ترین ویژگی بسته های لوازم التحریر  این است که این بسته ها ازکالاهای تولید داخل با نشان ها و علائم ایرانی اسلامی که هم جنبه حمایت از تولید ملی و هم جنبه آموزشی و فرهنگی دارد، تهیه شده است. بنابراین دانش آموز ما اولین چیزی که می‏ خواهند یاد بگیرند و بنویسند با لوازم تولید داخل انجام می شود. همچنین علائم و تصاویر و نشانه‌های فرهنگی ایرانی – اسلامی پیام مناسب را به دانش آموزان القا می کند. این امر موجب می شود تا در میان دانش آموزان ما حس خود باوری تقویت شود. همچنین این کار باعث می شود القا فرهنگ بیگانه که روی لوازم تحریر غیرایرانی بعضاً وجود دارد، جلوگیری ‎کند.

آیا در توزیع لوازم التحریر کرامت و عزت نفس دانش آموزان لحاظ شده است؟

مدارس مناطق محروم، روستایی، عشایر و مرزی  مشخص شده اند . دانش آموزان مشغول به تحصیل در این مدارس با کد ملی شناسایی شده ‎اند. توزیع لوازم التحریر هم با حفظ کرامت و عزت نفس دانش آموزان توسط مسئولین مدرسه صورت می گیرد. در این دوره سعی شده توزیع اقلام توسط خیریه ها و عزیزان دیگر برای دانش آموزان محروم به صورت هماهنگ صورت گیرد تا کسی از دریافت بسته اهدایی باز نماند و کسی هم لوازم التحریر را دو بار دریافت نکند. این بسته ها در برخی از مناطق محروم به صورت تشویقی در قالب برگزیدگان درسی و یا اخلاقی در مدرسه اهدا ‎می شود تا عزت نفس دانش آموزان بیشتر حفظ شود.

تبلیغ پویش در مدارس و استان ها چگونه انجام شده و اولیا چگونه می توانند کمک خودشان را اهدا کنند؟

« پویش همه حاضر» در قالب بخشنامه به همه استان ها ابلاغ شده است. اطلاع رسانی هم از طریق فضای مجازی اختصاصی ادارات کل استان ها، مناطق و مدیران مدارس انجام گردید. صداوسیما و اصحاب رسانه نیز به اطلاع رسانی این پویش پرداخته اند. خانواده هایی که تمایل دارند در این پویش سهیم باشند می توانند به سایت پویش در شبکه شاد مراجعه کنند.

خانواده ها می توانند هم لوازم التحریر با قیمت و تخفیف مناسب برای فرزند خودشان خرید کنند و هم برای دانش آموزان مناطق محروم خرید و آن را اهدا کنند. هموطنان همچنین می‌‎توانند از طریق کد دستوری پویش با آدرس ستاره هفت هشتتاد یا از طریق «ای گپ» و سایر پیام رسان های ایرانی خرید نمایند.

تاکنون چقدر لوازم التحریر تهیه شده است ؟

آمار دقیق در دست ندارم. اما تا روز پنجم حدود صد هزار بسته از محل کمک های مردمی آماده شده که در حال بسته بندی است. به امید خدا پانزده مهر توزیع آن را آغاز می کنیم. انشالله گزارش چگونگی توزیع در هر استان و تعدادش را هم از طریق رسانه های به سمع و نظر هموطنان عزیز خواهیم رساند.

, , , ,
راز بزرگ و تلخ 40 ساله یک ماما ایرانی
وزیر آموزش و پرورش: سرویس مدرسه تبدیل به یک دغدغه شده است

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.