گیلگمش در جشنواره کالچر سینما هند خوش درخشید

پویانمایی «گیلگمش» ساخته حسین مرادی‌زاده از تولیدات سال ۱۴۰۰ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان جایزه «اسطوره‌شناسی» دومین جشنواره فیلم «کالچر سینما» هند را دریافت کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل از کانون پرورشی فکری کودکان ونوجوانان، گیلگمش در جشنواره کالچر سینما هند خوش درخشید. هدف از برگزاری جشنواره فیلم «کالچر سینما» تجلیل از فرهنگ جهانی از طریق سینما است. پویانمایی «گیلگمش» توانست جایزه «اسطوره‌شناسی»  این جشنواره را دریافت کند.

گیلگمش، پهلوان نامدار اوروک، شهری از سرزمین سومر در میان‌رودان است. اوعمری در جستجوی جاودانگی می‌کوشد و بارها شکست می‌خورد. سرانجام به گیاهی دست می‌یابد که او را جاودانه خواهد کرد، ولی «مار»ی آن گیاه را می‌رباید و حاصل عمر او از دست می‌رود.

ساخت صدا و موسیقی انیمیشن حماسی «گیلگمش» که اولین حضور بین‌المللی خود را تجربه می‌کند، ایلیا مرادی‌زاده بر عهده داشته است.

روز جهانی تنوع فرهنگی برای گفت‌وگو و توسعه

چشم‌انداز جشنواره «کالچر سینما» استفاده از رسانه سینما برای گردهم آوردن مردم با فرهنگ‌های مختلف از سراسر جهان است. فرهنگ‌های جهانی در طول قرن‌ها فرصت‌های داستان‌سرایی بسیاری را برای مردم محلی فراهم کرده‌اند. فرصت داستان سرایی باعث شده تا این سنت‌ها، آداب و رسوم و میراث را به نسل‌های بعدی منتقل کنند.

جشنواره «کالچر سینما» با محور «روز جهانی تنوع فرهنگی برای گفت‌وگو و توسعه» از سوی سازمان ملل تاسیس شده است. این جشنواره با هدف جذب فیلمسازان پرشور از سراسر جهان که در باره موضوع‌های متنوع فرهنگی  که فیلم می‌سازند، برگزار می‌شود.

«روز جهانی تنوع فرهنگی برای گفت‌وگو و توسعه» که هر ساله در ۲۱ می برگزار می‌شود، پس از تصویب یونسکو در سال ۲۰۰۱ به عنوان روز جهانی اعلام شد. یونسکو نیاز به «افزایش ظرفیت فرهنگ به عنوان وسیله‌ای برای دستیابی به رفاه، توسعه پایدار و همزیستی مسالمت‌آمیز جهانی» را امری ضروری تشخیص داده است. یونسکو بر این باور است که فرهنگ‌های گوناگون جهانی در طول قرن‌ها فرصت‌های داستان‌سرایی بسیاری را برای مردم محلی فراهم کرده‌اند. همچنین یونسکو اعتقاد دارد فرصت داستان سرایی  باعث گردیده تا این سنت‌ها، آداب و رسوم و میراث را به نسل‌های بعدی منتقل کنند.

دومین جشنواره فیلم «کالچر سینما» در محدوده کشور هند به صورت آنلاین از ۲۴ تیر تا ۲۳ مرداد سال ۱۴۰۱ (۱۵‌ ژولای تا ۱۴ آگوست ۲۰۲۲) در حال برگزاری است.گیلگمش در جشنواره کالچر سینما هندخوش درخشید.

, , ,
اینترنت کودک و نوجوان آماده افتتاح شد
فراخوان جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون منتشرشد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.