گروه خونی جدید جان نوزادان را نجات می دهد

به تازگی فوت 2 نوزاد موجب نگرش تازه‌ و مهمی در محافل پزشکی به یک گروه خونی نادر شده است. این گروه خونی ۴۰ سال پیش برای اولین بار در انسان‌ها مشاهده شده بود. محققان می گویند کشف این گروه خونی جدید می تواند جان نوزادان را نجات دهد.

گروه خونی جدید جان نوزادان را نجات می دهدبه گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل ازسایت www.sciencealert.com «ساینس الرت»، یک تحقیق جدید نشان داد که مشخصات مولکولی این گروه خونی نسبتا جدید موسوم به سیستم Er، می‌تواند در آینده از مرگ نوزادان به صورت چشمگیری جلوگیری کند.

«اش توی» یک بیولوژیست سلولی است. او در دانشگاه «بریستول» کار می کند. این بیولوژیست سلولی در این رابطه کار تحقیقاتی انجام داده است. وی در این باره می گوید: این کار تحقیقی نشان داد که حتی پس از تمام تحقیقاتی که تا به امروز انجام شده است،

سلول قرمز ساده خون هنوز می‌تواند ما را شگفت‌زده کند.

طبقه‌بندی انواع گروه های خونی توصیف‌کننده حضور یا غیاب ترکیباتی از پروتئین و قند است که پوششی برای سطح سلول‌های قرمز خون تشکیل می‌دهند. بدن انسان بطور کلی از این آنتی‌ژن‌های سطح سلول به عنوان شاخص‌هایی برای شناسایی و جدا کردن سلول‌های خودی از مهاجمان بالقوه خطرناک استفاده می‌کند.

پایه‌ چهل و چهارمین گروه خونی

بسیاری از سیستم‌های خونی اوایل قرن بیستم شناسایی شدند. اما یک سیستم نسبتا جدید موسوم به Er در سال ۱۹۸۲ شناسایی شد که پایه‌ چهل و چهارمین گروه خونی را تشکیل داد. شش سال بعد یک ورژن از آن به نام Er-b شناسایی شد اما تاکنون شناخت کمی از تاثیرات کلینیکی آن وجود داشته است.

گروه خونی جدید جان نوزادان را نجات می دهدمشکلات موجود در این زمینه می‌تواند به بیماری همولیتیک (hemolytic disease) در نوزادان منجر شود. نشانه‌هایی از آنتی‌بادی‌های نادر در سال‌های گذشته مشخص و شناسایی شده بود اما نادر بودن آنها شناخت محققان در این خصوص را ناقص کرده است.

اما اکنون محققان با آنالیز خون۱۳بیمار با آنتی‌ژن‌های مشکوک موفق به شناسایی ۵ نوع از آنتی‌ژن‌های Er شدند.

این محققان با تعیین زنجیره کدهای ژنتیکی این بیماران قادر شدند که ژن مربوط به پروتئین‌های سطح سلولی را شناسایی کنند و تعجب‌آور اینکه این ژن (PIEZO۱) در علم پزشکی شناخته شده بود.

این ژن هم اکنون با برخی از بیماری‌های شناخته شده مرتبط دانسته شده است. موش‌های دارای این ژن پیش از تولد می‌میرند.

این تحقیق نشان داده است که حتی پروتئین‌هایی که در حد بسیار پایینی بیان می‌شوند، برای پزشکی تزریق خون (transfusion) بطور بالقوه از لحاظ آنتی‌ژنی (antigenicity ) اهمیت دارند.

برای مطالعه بیشتراین مقاله می توانید به نشانی: https://www.sciencealert.com/discovery-of-a-new-rare-blood-type-could-save-the-lives-of-future-newborns مراجعه کنید.

, , , , , ,
المپیادهای ورزشی درون مدرسه ای از هفته آینده آغاز می شود
توزیع 3 هزار دست پوشاک میان خانواده های نیازمند

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.