پدیده کودکان کار و خیابان چند بعدی است

رئیس سازمان بهزیستی کشوردر گفتگوی تلویزیونی «در انتهای الوند» گفت: پدیده کودکان کار و خیابان برگرفته از چند عامل است. یکی  از عوامل برگرفته از مهاجرت و حاشیه نشینی است. پدیده کودکان کار و خیابان چند بعدی است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل از روابط عمومی بهزیستی کشور،علی‌محمد قادری رئیس سازمان بهزیستی کشور در گفتگوی تلویزیونی «در انتهای الوند» با اشاره به شناخت محدود جامعه با ماموریت و وظایف این نهاد حمایتی، تصریح کرد: در حوزه توانبخشی افراد دارای معلولیت، بیماران روانی مزمن، افراد با اختلالات اتیسیک‌ و … خدمات تخصصی و متنوعی را دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه در راستای پیشگیری از معلولیت‌ها سنوات متعددی برنامه جامع غربالگری بینایی و شنوایی در کشور اجرا می‌شود، گفت: سالانه حدود ۲.۸ میلیون نفر در طرح‌های غربالگری بهزیستی شرکت می‌کنند و افرادی که در این طرح ها به عنوان ستاره‌دار شناسایی می‌شوند، تحت حمایت‌های بهزیستی قرار می‌گیرند.

پوشش ۸۰ درصدی خدمات اورژانس اجتماعی در سراسر کشور

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به آمار ۷ میلیون نفری افراد تحت پوشش، تصریح کرد: اورژانس اجتماعی ۱۲۳ به موضوعاتی مانند کودک‌آزاری، همسرآزاری و سالمندآزاری و … با نگاه مداخله در بحران ورود می‌کند بطوری که در حال حاضر خدمات اورژانس اجتماعی در سراسر کشور تقریبا پوشش ۸۰ درصدی دارد.

وی، توضیح داد: هموطنان از ابتدای تماس با شماره ۱۲۳ اورژانس اجتماعی از خدمات بهره‌مند می‌شوند و همکاران اورژانس اجتماعی با مراجعه به محل آسیب در کنار سایر دستگاه‌ها مدیریت میدان عمل را به دست می‌گیرند. همچنین هنگامی که حکم مراجع قضایی منجر به نگهداری فردی در مراکز بهزیستی می‌شود، آن فرد در مراکز بهزیستی از خدمات بهره‌مند می‌شود.

بیش از ۳ هزار مرکز مشاوره در سطح کشور خدمات ارائه می‌کنند

قادری با اشاره به خط مشاوره ۱۴۸۰، تصریح کرد: این خط تلفنی رایگان موضوعات روانشناختی را پیگیری می‌کند و اکنون بیش از ۳ هزار مرکز مشاوره در سطح کشور داریم و در خدمت مردم است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه پدیده کودکان کار و خیابان را چندبعدی برشمرد و گفت: یکی از عوامل برگرفته از مهاجرت و حاشیه‌نشینی است. طبق کنوانسیونی که حقوق کودک را دربرمی‌گیرد، فرد زیر ۱۸ سال نمی‌تواند کار کند اما نگاهی براساس قوانین موضوعی در مجلس شورای اسلامی است دستگاه‌هایی را به عنوان متولی در امر ساماندهی و توانمندسازی خانواده‌های کودکان کار و خیابان شناخته شده است.

کودکان به صورت شبکه ای ممکن است در مسیرهای کار و خیابان قرار بگیرند و این موضوع غیرقابل انکار است. در دولت سیزدهم این موضوع از شناسایی تا توانمندسازی در حال پیگیری است تا این پدیده را در کشور مدیریت کنیم.

وی، ادامه داد: تمام استان‌های کشور درگیر موضوع کودکان کار و خیابان نیستند با این حال سازمان بهزیستی کشور به عنوان یکی از دستگاه موثر در ساماندهی کودکان کار و خیابان با همکاری نهادهای دیگر این موضوع را مدیریت می‌کند.

 

, , ,
گزیده‌ سروده‌های کوتاه مصطفی رحماندوست منتشر شد
 آغاز به کار دومین دوره جشنواره نوجوونیم

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.