آمار دقیقی از کودکان ایرانی که والدین خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند وجود ندارد

دبیر کمیته اپیدمیولوژی کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا می‌گوید: قضاوت در خصوص این که قله موج هفتم کرونا را پشت سر گذاشته‌ایم، زود است. باید ببینیم تا آخر هفته جاری چه اتفاقی رخ می‌دهد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک، طی روزهای گذشته عده زیادی از مسئولان و متخصصان درباره عبور کشورمان از قله موج هفتم کرونا اظهار نظر و پایان موج را اعلام کرده‌اند. اما شماری از متخصصان حوزه اپیدمیولوژی معتقدند که با توجه به عزاداری‌های دهه اول محرم و … قضاوت در این زمینه هنوز زود است و باید منتظر ماند و از اظهارنظر شتاب‌زده پرهیز کرد.

دکتر مسعود یونسیان، متخصص اپیدمیولوژی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و دبیر کمیته اپیدمیولوژی کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا در این خصوص  می‌گوید: حدود ۱۶ روز است که موارد ابتلا به کرونا در کشور افزایشی نداشته و نزولی بوده است. البته موارد مرگ و میر هنوز به این صراحت و وضوح خود را نشان نداده.  انتظار داریم در هفته جاری کاهش موارد مرگ را هم تجربه کنیم.

دکتر یونسیان می‌گوید: با توجه به تماس‌ها و جابجایی‌های جمعیتی که امسال در دهه اول محرم اتفاق افتاد، ممکن است که این وضعیت در هفته جاری و هفته آینده تغییر کند. امکان این وجود دارد که موارد نزولی در کشور دوباره رو به بالا برود. بنابراین الان قضاوت در خصوص این که قله موج هفتم را پشت سر گذاشتیم، زود است. اگرچه داده‌های موجود تا حالا این را حمایت و تایید کرده‌اند.  لازم است مقداری تحمل کنیم و ببینیم تا آخر این هفته چه اتفاقی رخ می‌دهد.

نمی‌دانیم چه تعداد از کودکان، والدین خود را از دست داده‌اند

دبیر کمیته اپیدمیولوژی کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا اظهار می‌کند: اگر در ایام عزاداری امام‌حسین(ع) احیانا تماس‌های افراد با محافظت کافی همراه نبوده باشد، ممکن است آمارها صعودی شود یا حداقل سرعت کاهش آمار کند شود. باید منتظر بمانیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با همشهری آنلاین،‌ به آثار ناگوار کرونا و نیز پدیده کووید طولانی‌مدت یا لانگ کووید اشاره کرد. او می‌گوید: طی مطالعه‌ای،مشخص شد که حدود ۲۰۰ هزار کودک آمریکایی حداقل یکی از والدین خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده‌اند. این مطالعه در کشور خودمان انجام نشده و نمی‌دانیم چه تعداد از کودکان، والدین خود را در دوره پاندمی کرونا و براثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند. باید مطالعه شود.

دکتر یونسیان می‌افزاید: افزایش سوء مصرف مواد مخدر یا اوردوز شدن هم در دنیا در دوره پاندمی کرونا گزارش شده و در کشور خودمان هم مطالعه‌ای در این زمینه انجام و منتشر شده است.

این متخصص اپیدمیولوژی درباره لانگ کووید هم توضیح می‌دهد: کووید طولانی‌مدت به دو بخش تقسیم می‌شود. یکی اصطلاح کلی است که همه عوارض ناشی از ویروس و عوارض غیرمستقیم بعد از کرونا را شامل می‌شود. بخش دیگر هم  فقط عوارض ناشی از خود ویروس کرونا را شامل می‌شود. بحث‌ ما روی مورد اول است.  Post Covid Conditions یا حالات بعد از ابتلا به کووید  هم عوارض مستقیم ویروس را شامل می‌شود و هم عوارض غیرمستقیم را.

وی تاکید می‌کند: این مشکل (لانگ کووید) دامنه وسیعی دارد. هم طیف اختلالاتی که تاکنون شناخته شده و به آن نسبت داده شده و هم فراوانی آن در بین افرادی که مبتلا به کووید شده و بهبود پیدا کرده‌اند، خیلی زیاد است.

اضطراب و افسردگی در سال ۲۰۲۰ حدود ۴ برابر سال ۲۰۱۹

این استاد دانشگاه ادامه می‌دهد: موسسه‌ای در مرکز مراقبت‌های بیماری‌های آمریکا فعالیت دارد که طبقه‌بندی بیماری‌ها را انجام می‌دهد. این موسسه به هر بیماری یک کد می‌دهد.

الان ویراست دهم آن تحتICD۱۰  توسط مسئولان مدارک پزشکی و هرکس که می‌خواهد راجع به بیماری صحبت کند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به بیماری کووید هم کد U۰۹.۹ تحت عنوان عوارض پس از کووید داده‌اند. در این موسسه تا به حال بیش از ۲۰۰ شکایت مختلف و ۵۰ بیماری مختلف به کووید طولانی‌مدت منتسب شده است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه می‌دهد: از جنبه‌های رفتاری هم ترس، اضطراب، خشم و افسردگی از عوارض روحی و عاطفی هستند. این جنبه های رفتاری به کووید طولانی‌مدت منتسب شده است. در مطالعه‌ای در آمریکا مشاهده شده که شکایت از اضطراب و افسردگی در سال ۲۰۲۰ حدود ۴ برابر سال ۲۰۱۹ بوده و تنها عاملی که می‌تواند این همه اختلاف را توجیه کند، پاندمی کووید است. این آمار اعم از افرادی است که مبتلا شده‌اند یا حتی مبتلا نشده‌اند. این راجع به کل افراد بالغ است.

هر فوتی کرونا حداقل ۹ نفر را در خانواده داغدار کرده است

دبیر کمیته اپیدمیولوژی کمیته علمی مقابله با کرونا اضافه می‌کند: در آمریکا تخمین دیگری زده شده  است.  این تخمین نشان می دهد هر فردی که براثر ابتلا به بیماری کووید فوت کرده، به طور میانگین ۹ نفر را در خانواده خود داغدار کرده است.

این موضوع در گروه‌های قومی و نژادی مختلف متفاوت است و در گروه‌های قومی و نژادیِ خاص خیلی بیشتر است.

لذا در تفاهم‌نامه‌ای که قبلا گفتم، از مسئولان مربوطه این کشور خواسته شده که هم خدماتی را که برای کووید طولانی‌مدت لازم است، به مردم ارائه کنند و هم تحقیقات مورد نیاز در این زمینه انجام شود.

این متخصص اپیدمیولوژی می‌گوید: در کشور ما به این دلیل که هنوز به اندازه کافی مطالعاتی که اختصاصا برای کشور خودمان انجام شده باشد، نداریم، قضاوت کردن و آمار دادن کمی دشوار است و برای همین مجبوریم برای ارائه آمار نسبی، به مطالعات انجام‌شده معتبر و بین‌المللی استناد کنیم.

, ,
سوزش سر دل در دوران بارداری، نشانه پر مو بودن نوزاد است
گرمایش زمین و کودکان ناسالم بیشتر در جهان

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.