کودکان امن‌ترین مولفه انتقال و جابه‌جایی مواد مخدر به‌شمار می‌روند

وزیر آموزش و پرورش گفت: علم‌آموزان و نخبگان کشور مورد هدف مافیای موادمخدر هستند و کودکان امن‌ترین مولفه انتقال و جابه‌جایی مواد به ‌شمار می‌روند.

به گزارش پایگاه تحلیل خبری آزنیک،  دکتر یوسف نوری امروز سه‌شنبه 15 شهریور در نشست خبری «پیشگیری از اعتیاد، مشارکت‌های مردمی، اشتغال بهبود یافتگان» بیان کرد: باتوجه به تأکیدهای

مقام معظم رهبری مبنی بر پیوست فرهنگی در اجرای همه طرح‌ها و برنامه‌ها، امروز در وزارت آموزش و پرورش پیوست فرهنگی، زمینه تمامی فعالیت‌های آموزشی شده است و طرحی جز با این پیوست اجرا نمی‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در سراسر دنیا نیز اقتصاد مبتنی بر نهادهای زیرین تعریف شده و پیوست فرهنگی برای اجرای همه طرح‌ها و برنامه‌ها ضروری است. برای نمونه، در بحران کرونا جامعه متمرکز بر فضای مجازی شد؛ اما به‌دلیل نبود یک پیوست فرهنگی، مرحله‌بندی و زمان‌بندی در این حوزه وجود نداشت.

مقوله مواد مخدر نیاز به پیوست فرهنگی دارد

وزیر آموزش و پرورش درادامه بیان کرد: اکنون نیز مقوله هایی مانند موضوع موادمخدر نیز نیازمند پیوست فرهنگی است.

نوری ادامه داد: در این زمینه تصویرسازی منفی برای نسل جدید به روش نوین ایجاد نشده است. به عنوان مثال، در گذشتهٔ سیگار در مراسم ختم و سوگواری با نیت شادی روح مرحوم توزیع می شد و برخی از این تصاویر در اذهان عمومی همچنان نقش بسته است.

وی افزود: امروز سن بلوغ در جامعه یک تا سه سال کاهش یافته و این مساله ناشی از نوع تغذیه و توسعه و گسترش رسانه‌های ارتباط جمعی است. بر این اساس، فرزندان زودتر از گذشته میل به برخی آسیب‌ها داشته و این مساله در حوزه موادمخدر نیز صادق است.

دکترنوری همچنین با اشاره به کسب ٢٠ مدال طلا در سال جاری و ضرورت ایجاد سکوی استعدادیابی، تأکید کرد: این علم‌آموزان و نخبگان کشور مورد هدف مافیای موادمخدر هستند و کودکان امن‌ترین مولفه انتقال و جابه‌جایی مواد به ‌شمار می‌روند.

نوری تصریح کرد: موادمخدر نسل آینده را از بین می‌برد.  قاچاقچیان مواد نیز (که عمدتا خود مصرف‌کننده نیستند) جامعه ایران، نسل‌ جوان و آتی را هدف قرار می‌دهند. با اقدامات ارزشمند ستاد مبارزه با موادمخدر این مسائل نیز ساماندهی خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه این نشست نیز در جمع خبرنگاران افزود: برنامه ملی وزارت آموزش و پرورش نیز برای مقابله با مواد مخدر در قالب تفاهم نامه با ستاد مبارزه با موادمخدر انجام می‌شود.

یاری گران زندگی

دکتر یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش به توافق ستاد مبارزه با مواد مخدر و دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد. ایشان یاد آور شد: دانشگاه فرهنگیان به‌ عنوان دانشگاه ماموریت‌گرا و موضوعی کشور شناخته می شود. این دانشگاه در حال حاضر، ۹۵ هزار دانشجو را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد. این تفاهم‌نامه جهت استفاده از ظرفیت این دانشگاه برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به امضاء رسیده است.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر سن اعتیاد دانش‌آموزان نیز گفت: آمار دقیقی از این موضوع در دسترس نیست. اما ابتلاء به این مواد در این سنین نسبت به آمار جهانی پائین‌تر است.

وزیر آموزش و پرورش همچنین با اشاره به طرح یاری‌گران زندگی گفت: ۴۰ هزار مدرسه مشمول این طرح شده است.  در مرحله دوم نیز شمار مدارس افزایش خواهد یافت.

طرح یاریگران زندگی الگویی برای خود مراقبتی دانش آموزان است. این طرح در سطح مدارس با هدف آموزش دانش آموزان و خانواده ها در زمینه پیگشیری از آسیب های اجتماعی اجرایی شده است. هدف این طرح این است تا مدرسه به مکان تمرین زندگی و فضایی لذت بخش برای یادگیری تبدیل شود.

, , ,
آلودگی هوا بر رشد مغزی نوزادان تاثیر می گذارد
خانواده ها در برابر آسیب های اجتماعی مسلح نیستند

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.