واکسن‌ها بر کودکانی که شیر مادر می‌خورند اثرگذارتر است

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی گفت: مطالعات نشان داده واکسن‌هایی که برای پیشگیری از بیماری‌های واگیر در نوبت‌های مختلف به کودک تزریق می‌شوند، بر کودکانی که شیر مادر خورده‌اند اثرگذاری بیشتری دارند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل از فارس، دکترسیدعلیرضا مرندی،رئیس فرهنگستان علوم پزشکی در «برنامه بزرگداشت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر» که در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، گفت: هرچه علم پیشرفت کرده بیشتر بر روی تغذیه با شیر مادر تاکید کرده است. ما مسلمانان مفتخریم که اسلام قرن ها قبل در آیات قرآن به ویژه آیه 233 سوره بقره به این امر مهم تاکید کرده است. مطالعات نشان داده واکسن‌هایی که برای پیشگیری از بیماری‌های واگیر در نوبت‌های مختلف به کودک تزریق می‌شوند، بر کودکانی که شیر مادر خورده‌اند اثرگذاری بیشتری دارند.

علیرضا مرندی
دکترسیدعلیرضا مرندی

وی بر اهمیت حمایت جامعه و خانواده به ویژه پدران از مادران باردار پیش از بارداری تاکید کرد. مرندی گفت: تغذیه نوزاد با شیر مادر در ایجاد پیوند عاطفی مادر و فرزند و تعمیق عشق و محبت بین آنان نیز تاثیر بسزایی دارد. تماس پوست به پوست مادر و نوزاد در لحظات اولیه تولد در این فرآیند نقش مهمی ایفا می کند. این موضوع نباید توسط کادر سلامت فراموش شود.

تا یکسالگی تغذیه انحصاری با شیرمادر انجام شود

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی با تاکید بر نقش بی بدیل شیرمادر در سالم سازی جامعه، گفت: مطالعات نشان داده واکسن هایی که برای پیشگیری از بیماری های واگیر در نوبت های مختلف به کودک تزریق می شوند، بر کودکانی که شیر مادر خورده اند اثرگذاری بیشتری دارند.

مرندی ادامه داد: در 6 ساعت اول تولد فقط ویتامین K و ویتامین D باید به نوزاد تزریق شود. شیرمادر سرشار از مواد مغذی لازم برای کودک است و حتی چربی موجود در آن به صورت کامل جذب بدن نوزاد می شود.

این فوق تخصص کودکان بیان کرد: شیر مادر در پیشگیری از بسیاری از بیماری ها در کودک موثر است. بیماری هایی مانند مننژیت، عفونت گوش، بیماری های عفونی و سرطان‌ها. همچنین شیرمادر در جلوگیری از خونریزی رحم مادر و افسردگی او بعد از زایمان تاثیر دارد.

تغذیه با شیرمادر در پیشگیری از بیماری‌های قلبی، دیابت‌های نوع 1 و 2 و پوکی استخوان بسیار تاثیر دارد . همچنین شیر مادر جلوگیری از سرطان‌های شایع تخمدان و پستان در زنان نیز موثر است.

وی تاکید کرد: پس از تولد نوزاد حتی یک قطره شیر خشک هم نباید به او خوراند. تا یکسالگی تغذیه انحصاری با شیرمادر انجام شود و بعد از یکسالگی نیز می توان به همراه شیرمادر به کودک غذای کمکی داد.

 

, ,
تست گریم بازیگران نمایش کودکانه به سبک ایتالیایی شروع شد
آغاز به کار همایش ملی تئاتر برای نوجوانان

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.