آغاز به کار همایش ملی تئاتر برای نوجوانان

«همایش ملی تئاتر برای نوجوانان» با تاکید بر لزوم تشویق به تولید نمایش حرفه‌ای برای مخاطب نوجوان توسط دفتر پژوهش، آموزش و انتشارات اداره کل هنرهای نمایشی برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، دفتر پژوهش، آموزش و انتشارات اداره کل هنرهای نمایشی در نظر دارد تا با توجه به آمار پایین تولید آثار در حوزه تئاتر نوجوان و ضرورت پرداختن به اینگونه آثار نمایشی «همایش ملی تئاتر برای نوجوانان» را در آبان ماه سال جاری برگزار کند.

این همایش با ۱۰ رویکرد محوری به منظور سیاست‌گذاری و ترغیب متخصصان، دانشگاهیان و جامعه حرفه‌ای نمایش به تولید آثار ویژه نوجوان برگزار می‌شود.

عمر تئاتر کودک و نوجوان در کشور بیش از 50 سال است

هنر تئاتر یکی از وسیع‌ترین دایره‌های مخاطب را میان هنرها به خود اختصاص داده است. به گونه‌ای که امروزه حتی برای گروه سنی خردسالان نیز نمایش‌هایی با محوریت تئاتر خردسالان تولید می‌شود. خوشبختانه طی چند سال اخیر در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان کشور اتفاقات خوبی رخ داده است. در این جشنواره های اخیرشاهد حضور هنرمندان ایرانی و چهره‌های بین‌المللی در عرصه تولیدات تئاتر خردسال نیز هستیم. گونه تئاتر کودک و نوجوان یکی از قدیمی‌ترین، جریان سازترین و در عین حال خاص‌ترین گونه‌های تئاتری در جهان به شمار می رود.

تئاتر کودک و نوجوان

خوشبختانه عمر این گونه در کشورمان به بیش از ۵۰ سال می‌رسد. در حقیقت برای نخستین بار در اوایل دهه چهل خورشیدی رخ داد. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با محوریت قرار دادن تولید آثار تئاتری، بنیانگذار مفهوم تئاتر کودک و نوجوان در کشورمان شدند.

گونه‌ای که طی فراز و فرود بیش از پنج دهه حیات خود با چالش‌ها و ناملایمات فراوانی و گاه در آن روی سکه هرچند شاید کمتر از چالش‌ها و مصائب این هنر؛ با رخدادهای امیدآفرین نیز همراه بوده است.

شاید مهم‌ترین وجه اتفاق مثبت در عرصه تئاتر کودک و نوجوان کشور، ثبت شدن جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان ایران به عنوان تنها جشنواره تئاتر در بُعد بین‌المللی به نام کشورمان در تقویمِ رویداهای تئاتر در جهان باشد.

همایش ملی تئاتر نوجوانان فرصتی مناسب برای هم اندیشی و ترغیب متخصصان، دانشگاهیان و جامعه حرفه‌ای نمایش به تولید آثار ویژه نوجوان خواهد بود .

فراخوان «همایش ملی تئاتر نوجوان» به زودی منتشر خواهد شد.

 

, ,
واکسن‌ها بر کودکانی که شیر مادر می‌خورند اثرگذارتر است
بیرانوند درمسابقات تراپ قهرمانی جوانان آسیا تاریخ ساز شد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.