جزییات هزینه‌های زایمان طبیعی و سزارین

سرپرست اداره کل بیمه سلامت استان تهران با اشاره به تشکیل قرارگاه جوانی جمعیت در وزارت بهداشت و اقدامات انجام شده جهت افزایش پوشش بیمه‌ای درمان ناباروری،از پوشش۹۰ درصدی درمان ناباروری وهمچنین اقداماتی در جهت نزدیک کردن این پوشش بیمه‌ای در مراکز درمان خصوصی و دولتی خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل از ایسنا، دکترعلیرضا نمازی از برقراری بیمه رایگان برای مادران باردار و شیرده به مدت دو سال و همچنین فرزند آنها تا پنج سالگی خبر داد و جزئیات زایمان طبیعی بصورت رایگان و همچنین اندیکاسیون‌های سزارین را تشریح کرد.

او با اشاره به رایگان بودن زایمان طبیعی، درعین حال درباره هزینه‌های درمان زایمان سزارین، گفت: آن دسته از زایمان‌هایی که طبق اندیکاسیون‌های اعلامی وزارت بهداشت می‌بایست سزازین انجام شود، براساس تعرفه‌های مصوب دولتی قابل پرداخت است. تعرفه زایمان سزارین برای بارداری حاصل از درمان ناباروری در بخش دولتی و عمومی غیردولتی طرف قرارداد با فرانشیز ۱۰درصد تعرفه آن بخش و در بخش خیریه و خصوصی با فرانشیز ۳۰ درصد تعرفه مربوط به آن بخش تحت پوشش سازمان‌های بیمه‌گر پایه است.

او در تشریح بیمه رایگان مادران باردار و فرزندشان، تصریح کرد: طبق قانون جوانی جمعیت، خانم‌های باردار فاقد بیمه، می‌توانند به صورت رایگان بیمه شوند. طبق قوانین، بیمه شدن با رعایت شرط خانوار است، اما مادر باردار از این موضوع مستثنی شده اند . مادران باردار  حتی یک روز مانده به زایمان و یا همان روز می‌تواند با مراجعه به دفاتر پیشخوان و ارائه مدارک ، به صورت رایگان بیمه شود. فرزند به دنیا آمده نیز تا پنج سالگی می‌تواند از خدمات بیمه‌ای رایگان استفاده کند.

به گفته وی، مادران شیرده نیز تا دو سال می‌توانند از بیمه رایگان استفاده کنند.

برای خدمات بیمه‌ای درمان ناباروری، سقفی گذاشته نشده است

دکترعلیرضا نمازی

نمازی درباره هزینه‌های هر سیکل درمان ناباروری، گفت: از سال گذشته تعرفه‌های درمان ناباروری به صورت گلوبال بود.  از سه ماه آخر سال گذشته دو تعرفه به ما ابلاغ شد؛ تعرفه دولتی و تعرفه عمومی غیر دولتی. ۹۰ درصد تعرفه دولتی برای مراکز درمانی دولتی و۹۰ درصد تعرفه عمومی غیردولتی برای مراکز درمانی خصوصی، خیریه و عمومی غیر دولتی که قابل پرداخت است.

در مجموع هزینه هر سیکل درمان ناباروری که بیمه پوشش می‌دهد، بسته به خدمتی که دریافت می‌شود. این هزینه ها از ۵۵۰ هزار تومان تا ۷ میلیون متغیر است. استفاده از این خدمات برای مراکز درمانی تسهیل شده و با مراجعه به سامانه‌های مربوطه می‌توانند خدمات را با جزییات کد دریافت خدمت داشته باشند.

سرپرست اداره کل بیمه سلامت استان تهران در پاسخ به برخی انتقادات مبنی بر سقف گذاشتن برای برخی خدمات بیمه‌ای درمان ناباروری، بیان کرد: سقفی در این زمینه گذاشته نشده است.  اما به عنوان مثال IVF را در سال، سه مرتبه بیشتر نمی‌توان انجام داد. تاین هم به ان دلیل است که دوره‌های مورد نیاز برای انجام این عمل تا حصول نتیجه، سه تا چهار ماه است.

نشاندار شدن زوجین نیازمند خدمات درمان ناباروری

وی افزود: در زمینه بیمه درمان ناباروری در سازمان جلسه‌ای تشکیل شد؛ چراکه تهران مراکز پیشرفته‌تری دارد و محل ارجاع از استان‌های دیگر است. بر همین اساس هم انتظارات از تهران زیاد است. در این راستا انعقاد قرارداد با مراکز جدید درمان ناباروری را پیگیر هستیم.  در این زمینه سازمان قراردادها را تسهیل کرده است  با یک نامه از معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی، قرارداد با مرکز مربوطه منعقد می‌شود.

نمازی همچنین از نشاندار شدن زوجین نیازمند خدمات درمان ناباروری در سامانه‌های مربوطه خبر داد. وی گفت: زوجین در هر جایی برای دریافت دارو و خدمات مراجعه کنند، با قیمت‌های مصوب خدمات مورد نیاز را دریافت می‌کنند. برای تهیه این داروها پرداختی به صورت آزاد نخواهند داشت.

وی در این باره افزود: همچنین اطلاعات زوجین نیازمند به ارائه خدمات  ناباروری از دانشگاها دریافت شده است. به این عزیزان در خصوص پوشش بیمه ای خدمات ناباروری اطلاع رسانی انجام می شود. در این زمینه اطلاع رسانی از طریق دانشگاه‌ها و مراکز بهداشتی انجام می‌شود.  همچنین به متخصصان زنان دوره دیده، فلوشیپ ناباروری و متخصصین اورولوژی، نیز امکان دسترسی به سیستم‌ها داده شده است. در این سیستم ها پس از نشان‌دار شدن زوج نابارور، ایشان را جهت تسهیل دریافت خدمات در سیستم نشاندار کنند.

نمازی با بیان اینکه تاکید مدیرعامل سازمان بیمه سلامت آن است که هزینه‌های درمان ناباروری باید با جزییات در نظر گرفته شود، افزود: به عنوان مثال بسیاری از زوجین از استان‌های دیگر جهت درمان به تهران مراجعه می‌کنند و امکانات اسکان ندارند. برهمین اساس پیشنهاداتی از سوی استان برای در نظر گرفتن همراه‌سرا جهت این بیماران به سازمان متبوع ارائه شده است.

 

, ,
 بی‌نام در جشنواره‌های داخلی و خارجی
نجات اقلام دست دوم و حامیان کوچک محیط زیست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.