نمایشنامه خوانی پهلوان دختر در تالار هنر

نمایشنامه خوانی «پهلوان دختر» به نویسندگی و کارگردانی هانا صالحی راد روز جمعه ۲۰ آبان در تالار هنر برگزار شد.

نمایشنامه خوانی «پهلوان دختر»

 

پهلوان دختربه گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک، نمایشنامه خوانی «پهلوان دختر» به نویسندگی و کارگردانی هانا صالحی راد روز جمعه ۲۰ آبان ساعت ۱۵ در تالار هنر برگزار شد. داوود معینی کیا، هادی شبانی، زینب عباسی، المیرا تیموریان، عاطفه ترابی، ستوده بلوکات، امیرحسین جعفرپور، نگین سوهانی از جمله نقش‌خوانان این اجرا بودند. همچنین داوود معینی کیا مشاور کارگردان و نوازنده، مهناز فیضی دستیار کارگردان، آرشام خیاطیان عکاس، وحید سلیمی طراح پوستر و ستایش فلاح زاده، محمدرضا زرین قلم، ستایش داننده، محمدپارسا دولتی پور بازیگران نوجوان از دیگر عوامل اجرای نمایشنامه خوانی «پهلوان دختر» بودند.

هانا صالحی راد، نویسنده و کارگردان «پهلوان دختر» در گفت‌وگو با آزنیک در خصوص ایده و شکل‌گیری نمایش خود، گفت:

پهلوان دختر تازه‌ترین کار من در ژانر کودک است که در تالار هنر خوانش شد و به امید خدا به زودی برای اجرای صحنه‌ای نیز آماده خواهد شد. پهلوان دختر اثری‌ست در ژانر کودک و نوجوان که همیشه گونه مورد علاقه من و دغدغه همیشگی‌ام بوده است، چراکه معتقدم یکی از راه‌های تعلیم و تربیت صحیح کودکان فعالیت‌های فرهنگی و هنری و آموزش غیرمستقیم می‌باشد که تاثیر آن بسیار فراتر از آموزش‌های مستقیم و پند و اندرز و یا روش‌های سلبی و دستوری است. از طرفی در کتاب سترگ شاهنامه بی‌شمار قصه‌های دراماتیک و جذاب وجود دارد که متاسفانه در کشور ما مهجور مانده و به درستی به آن پرداخته نمی‌شود. در صورتی که چنانچه در مهدها و مدارس برای کودکان و نوجوانان،‌ شاهنامه و به طور کلی ادبیات کلاسیک ایرانی به درستی معرفی می‌شد شاهد این اندازه گسستگی فکری نسل کودک و نوجوان از فرهنگ ایرانی نبودیم. این دغدغه باعث شکل گیری متن پهلوان دختر با نگاه به شاهنامه بود.

 

این اثر با نگاهی به داستان‌های شاهنامه قصه ماه گل، دختر نوجوانی را روایت می‌کند که درگیر بیماری مادرش است. در خلاصه داستان این نمایش آمده است:

«ماه‌گل دختریست نوجوان که درگیر بیماری مادرش است. شبی در حین خواندن داستانهای شاهنامه، دختر پهلوان ایرانی، گردآفرید را در رویایش می‌بیند و او به ماه‌گل می‌گوید که داروی مادرش در بذر درخت شفاست که دیو هفت‌سر آن را مصادره کرده و بذر را زیر سرش گذاشته و ماه‌گل برای بدست آوردن بذر باید از هفت خان سخت بگذرد تا دیو را شکست دهد. آن هفت خان طمع، ترس، تنبلی، دروغ، حسادت، خشم و تکبر هستند. با پشت سر گذاشتن هریک از خان‌ها یکی از سرهای دیو از بین می‌رود و به قدرت ماه‌گل افزوده می‌شود.»

 

انتهای پیام//

, , , , , ,
کمبود آنتی‌بیوتیک کودکان به دلیل گرانی شیشه شربت
برگزاری نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان در استان قزوین

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.