نامه انجمن حمایت از حقوق کودکان به رئیس قوه قضائیه

انجمن حمایت از حقوق کودکان در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه درخواست خود را مبنی بر رسیدگی به شرایط کودکان در ناآرامی‌های اخیر کشور اعلام کرد.

درخواست انجمن حمایت از حقوق کودکان از رئیس قوه قضائیه

 

نامه انجمن حمایت از حقوق کودکان به رئیس قوه قضائیهبه گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک، انجمن حمایت از حقوق کودکان در روز ۱۰ دی‌ماه سال جاری در صفحه مجازی خود نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه با موضوع «درخواست انجمن برای رسیدگی به شرایط کودکان» را منتشر کرد.

در متن نامه انجمن حمایت از حقوق کودکان آمده است:

به نام خداوند جان و خرد

ریاست محترم قوه قضاییه، جناب آقای محسنی اژه ای

با سلام و احترام؛

پیروی نامه شماره ۹۰۰۰۸۱۹۵۴۱۹۰ در تاریخ ۱۱/۰۸/۱۴۰۱ و دستور جنابعالی مبنی بر انعکاس مکتوب و رسمی دغدغه‌های این انجمن، موارد ذیل را به
استحضار می‌رساند:

پس از سپری شدن سه ماه از آغاز وقایع اخیر، اخبار غیررسمی متعددی مبنی بر نقض حق حیات، برخوردهای غیرقانونی و خشونت آمیز، دستگیری و عدم رعایت تشریفات قانونی و قضایی از سوی افراد و ارگان های انتظامی، امنیتی و قضایی و همچنین برخوردهای غیررسمی و غیرقانونی بسیار زیادی از سوی مدیران و مسئولین مدارس و دیگر نهادهای آموزشی نسبت به کودکان و نوجوانان به گوش می رسد. علاوه بر اخبار منتشر شده در فضای مجازی، گزارش‌ها و شکایت متعددی از سوی مراجعین خود مبنی بر برخوردهای غیرقانونی و خلاف مصلحت، منافع و حقوق کودکان بصورت روزانه واصل می‌شود. این موارد لزوم رسیدگی فوری، شفاف و بی واسطه را نسبت به دغدغه‌های به حق در خصوص کودکان، که کشور ما بر اساس قوانین موضوعه داخلی و بین المللی ملزم به رعایت و پاسخگویی در صورت نقض آن است را می‌طلبد. بر همین اساس از جنابعالی به عنوان مقام عالی قوه قضاییه دستور رسیدگی و پیگیری موارد فوری ذیل را دارد:

اجرای کامل تعهدات و رعایت اصول بنیادین کنوانسیون حقوق کودک

الف. به رسمیت شناختن و اجرای کامل تعهدات و رعایت اصول بنیادین مورد تاکید در کنوانسیون حقوق کودک نظیر حق حیات، بقاء و رشد، حق بر ابراز آزادانه عقاید، شنیده شدن و تشکیل اجتماعات و شرکت در مجامع مسالمت آمیز، احترام به قانون اساسی و اجرای کامل اصل تفکیک و دادرسی افتراقی بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری و پایبندی به اجرای مواد مندرج در قانون حمایت از حقوق اطفال و نوجوانان مصوب سال ۱۳۹۹.

آمار دقیق و شفاف از کودکان کشته شده و بازداشتی را اعلام کنید

ب. اعلام آمار دقیق و شفاف از کودکان کشته شده و بازداشتی از آغاز اعتراضات تا به امروز و به روزرسانی مستمر آن، به تفکیک شهر و استان و همچنین شفافیت در خصوص نهاد بازداشت کننده کودکان جهت پیگیری وضعیت آنان و انجام مساعدت‌های حقوقی.

به نمایندگان انجمن برای بازدید از بازداشتگاه‌ها و کانون‌های اصلاح و تربیت اجازه ورود دهید

ج. به رسمیت شناختن خصلت رصدکنندگی و نظارتی سازمانهای مردم نهاد و اجازه ورود نمایندگان انجمن برای حمایت از کودکان بازداشتی و زندانی جهت بازدید از بازداشتگاه‌ها، کانون‌های اصلاح و تربیت، و نظارت بر روند دادرسی این افراد، خصوصا در مورد پرونده‌هایی با عناوین اتهامی منجر به صدور احکام سنگین و در شرف وقوع.

توقف فوری و بی قید و شرط حضور و ورود نیروهای امنیتی به مدارس

د. توقف فوری و بی قید و شرط حضور و ورود نیروهای امنیتی تحت هر عنوان و زیر نظر هر نهاد به مدارس و موسسات آموزشی، و رسیدگی به اخبار واصله از تخلفات مدیران و مسئولین این مراکز در خصوص ایجاد فضای ناامن و پادگانی از طریق افزایش کنترل و نظارت به وسیله ابزارهای گوناگون نظیر دوربین‌های مداربسته، نقض حریم شخصی و تهدید و ارعاب دانش آموزان با هدف اعمال فشار برای تبعیت از سیاستهای مشخص و معین برخلاف میل و اراده آزاد کودک و نوجوان.

توقف برخورد قهری و خشونت آمیز نیروهای انتظامی و امنیتی با افراد زیر ۱۸ سال

ه. توقف فوری هرگونه برخورد قهری و خشونت آمیز نیروهای مسلح انتظامی و امنیتی در خیابان، هنگام دستگیری یا در مدت بازداشت، در مدارس و یا هر فضای دیگری با افراد زیر ۱۸ سال با هر قصد و تحت هر شرایط و ذیل هر عنوان که منجر به وارد شدن صدمه فیزیکی و یا روانی به وی شود و کرامت انسانی او را خدشه دار کند. دستور تدوین آیین نامه، بخش نامه، و یا دستورالعملی که موجب حمایت هر چه بیشتر از کودکان و نوجوانان در شرایط پرتلاطم فعلی باشد و معیار عمل نیروهای انتظامی و امنیتی در خیابان، بازداشتگاه‌ها، مراکز کانون‌های اصلاح و تربیت و غیر از آن قرار گیرد.

حق دسترسی آزادانه به وکیل مورد اعتماد و منتخب

و. در آخر نظر به رویه حاکم در خصوص به محاق رفتن حق دسترسی آزادانه به وکیل مورد اعتماد و منتخب که مورد انتقاد بسیاری از نهادها من جمله کانون‌های وکلا و اسکودا قرار گرفته است، در کنار ایجاد رانت و تبعیض و تعارض منافع و رویه‌های باژگون برخی از محاکم در پذیرش وکلای خاص که تبعات مالی ناشایست‌هایی را در پی داشته است، مضرات دو چندانی برای کودکان بازداشتی و خانواده‌های ایشان فراهم آورده است که با توجه به ماده ۴۱۵ قانون آیین دادرسی کیفری نیازمند برخورداری از حمایت وکلای دلسوزی هستند که بصورت رایگان حاضر به دفاع از حقوق ایشان می‌باشند. انجمن حمایت از حقوق کودکان با توجه به تاریخچه همکاری با بسیاری از وکلای مستقل و مدافع حقوق کودک، با تمام ظرفیت حاضر به همکاری و معرفی این افراد به عنوان وکلای معتمد به دستگاه قضایی جهت حمایت همه جانبه از کودکان بازداشتی و خانواده‌های آنان می‌باشد.

“انجمن حمایت از حقوق کودکان”

 

گفتنی است که انجمن حمایت از حقوق کودکان سازمانی مردم نهاد، مستقل، غیرسیاسی و غیرانتفاعی است که با شماره ثبت ۱۱۳۳۸ با هدف تبلیغ، ترویج و نظارت بر اجرای اصول مندرج در پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک در سال ۱۳۷۳ تشکیل و در حال فعالیت می‌باشد.

 

انتهای پیام//

, , , ,
نفرات برتر دومین جشنواره داستان «قصه خانواده من» اعلام شدند
مرگ هولناک کودک ۵ ساله بندرعباسی در برخورد با قطار

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.