سنین ۲ تا ۵ سال، شایع‌ترین زمان ابتلا به ناروایی طبیعی گفتار در کودکان

معاون توانبخشی بهزیستی قزوین، شایع‌ترین زمان ابتلا به ناروایی طبیعی گفتار کودکان را در سنین ۲ تا ۵ سال عنوان کرد.

ناروایی طبیعی گفتار کودکان

 

گفتار در کودکان

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک؛ راحله جاتن در خصوص ناروایی طبیعی گفتار کودکان، اظهار کرد:

ناروایی طبیعی در کودکان زیر پنج‌سال بیشتر به علت نارسایی و ناکامل بودن رشد سیستم عصبی و عضلانی مهارت‌های گفتاری مورد نیاز آنان اتفاق می‌افتد که متاسفانه در بسیاری از مواقع با عارضه لکنت زبان اشتباه گرفته می‌شود.

معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین با بیان اینکه بیشتر کودکان در این سنین از مشکل خود مطلع نبوده و مبتلا به هیچگونه ترس، تقلا و استرس هم نیستند، افزود:

عمده‌ترین ویژگی گفتاری کودکان مبتلا به ناروایی طبیعی، پدیده تکرار است به طوری که این تکرار فقط در سطح کلمه یا بخش‌هایی از کلمه یا عبارت اتفاق می‌افتد.

وی در ادامه افزود:

ناروایی طبیعی در پسرها نسبت به دخترها شایع‌تر بوده و میزان و نوع آن نیز ممکن است هر روز نسبت به روز دیگر و همچنین در طول موقعیت‌های مختلف گفتاری، متفاوت و متغیر باشد اما زمان ابتلا به ناروایی طبیعی گفتار کودکان در سنین ۲ تا ۵ سال است که با کمک متخصصان و مشاوران این مشکل رفع می‌شود.

این مسئول لکنت زبان را یک اختلال گفتاری دانست و گفت:

این مسئله به طور معمول با قفل، تکرار و مکث‌های نابه‌جا در ریتم سرعت و آهنگ گفتار اختلال ایجاد می‌کند و به سه‌دسته ناروایی طبیعی، خفیف تا متوسط و یا لکنت شدید تقسیم می‌شود.

معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین با اشاره به مهارت‌های زبانی و گفتاری، اظهارکرد:

در ناروایی طبیعی، کودکان کوچک‌تر ممکن است مهارت‌های زبانی و گفتاری آن‌ها به حد کافی رشد نکرده باشد و علایم مشابه بروز کند اما در لکنت خفیف تا متوسط علایم لکنت بروز کرده و سن مبتلایان بالای ۶سال بوده و کلمات را نیز به سختی ادا می‌کنند.

وی در ادامه افزود:

همچنین در لکنت شدید، لکنت روی سبک زندگی فرد، اعتماد به نفس و تعاملات فرد تاثیر می‌گذارد که برای درمان می‌توان از گفتار درمانی و یا از روش‌های تسهیل‌گفتار یا ابزارهای الکترونیک نیز استفاده کرد. در حال حاضر درمان قطعی که برای لکنت زبان وجود دارد در اکثر موارد اگر روند درمان پیگیری شود می‌توان شدت آن را کاهش داده و مشکل شخص را به حداقل رساند.

جاتن با اشاره به این که خانواده‌هایی که فرزندشان دارای لکنت زبان است، بیان کرد:

توانبخشی را به خانواده‌هایی که فرزندشان دارای لکنت زبان است توصیه می‌کنیم تا از تحقیر و سرزنش کودک خود به طور جدی خودداری کنند و والدین همچنین سعی نکنند وسط حرف کودک بپرند و یا حرف کودک را تمام کنند و از سریع صحبت کردن کودکان خودداری کرده و کودک را تشویق کنند به آرامی صحبت کند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین در پایان بهترین درمان لکنت زبان را گفتار درمانی دانست و یادآور شد:

برای بهبود این مسئله هیچ درمان سریع و معجزه‌آسایی وجود ندارد و افراد، نیازمند زمان و تلاش بیشتر هستند.

 

انتهای پیام//

, , ,
مدیر عامل بنیاد فارابی: سینمای کودک و نوجوان مهجور است
برگزاری دومین دوسالانه جشنواره قصه‌گویی کتابخانه‌های عمومی استان البرز

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.