یونیسف: مدارس را برای همه دختران افغانستان باز کنید

 صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در گزارشی اعلام کرد که اگر سه میلیون دختر در افغانستان بتوانند تحصیلات متوسطه خود را تکمیل کنند و وارد بازار کار شوند، دستکم درآمدی ۵.۴ میلیارد دلاری برای اقتصاد این کشور خواهد داشت.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک، یونیسف با انتشار گزارشی خاطرنشان کرد محرومیت دختران از تحصیلات متوسطه باعث کاهش ۲.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی افغانستان در سال می شود.

برآوردهای یونیسف تأثیرات غیراقتصادی محرومیت دختران از دسترسی به آموزش، مانند کمبود معلمان، پزشکان و پرستاران زن و تأثیر آن بر کاهش حضور دختران در مدارس ابتدایی و افزایش هزینه‌های بهداشتی مرتبط با بارداری آنان را در نظر نمی‌گیرد.
این تخمین ها همچنین مزایای گسترده تر آموزش از جمله پیشرفت تحصیلی کلی و کاهش مرگ و میر نوزادان را در نظر نگرفته اند.
سیما بحوث، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیر اجرایی زنان سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد در یک سالی که از تسلط طالبان در افغانستان می‌گذرد، شاهد وخامت مستمر وضعیت زنان و دختران افغان بوده‌ایم.
وی خاطرنشان کرد که در این یک سال شاهد نادیده گرفتن فزاینده حق آنها برای زندگی آزاد و برابر هستیم. همپنین در این یکسال محرومیت از فرصت های شغلی، دسترسی به مراقبت های بهداشتی و آموزش و فرار از خشونت بوده ایم.

یونیسف: مدارس را برای همه دختران افغانستان بازکنید

سیما بحوث، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیر اجرایی زنان سازمان ملل متحد

بحوث ادامه داد که سیاست های نابرابر اتخاذ شده، انزوای افغانستان را به دنبال دارد. وی از مقامات مسوول خواست تا مدارس را برای همه دختران باز کنند. معاون دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین خواستار لغو محدودیت‌های اشتغال زنان و مشارکت آنها در سیاست و تصمیم‌ها و سیاست‌های سلب کننده حقوق زنان شد .

ناتالیا کانم، مدیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد نیز در بیانیه ای خاطرنشان کرد که زنان و دختران افغان شاهد تضییع مداوم حقوق خود بوده اند.
وی گفت که به رغم چالش ها، از جمله کمبود بودجه، صندوق جمعیت ملل متحد حضور خود را در سراسر افغانستان افزایش داده است.

این صندوق با شرکای محلی در این کشور برای افزایش ارائه خدمات بهداشتی و باروری به زنان افغان همکاری می کند. این همکاری ها به خصوص در مناطق دور افتاده این کشور، است.

امسال ۹۰۰ هزار فرصت شغلی دیگر در بازار کار از بین می رود

ناتالیا کانم، مدیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد

بنا بر این گزارش، حدود ۲۱ سال از حضور اشغالگران آمریکایی در افغانستان می گذرد. این اشغال با اجرای برنامه های نظامی همچون بمباران این کشور به بهانه مبارزه با تروریست و غارت منابع داخلی افغانستان همراه بوده است.

این موضوع را می‌توان نخستین مهره‌های دومینویی دانست که کاخ سفید را به ورطه بدنامی و بی‌آبرویی در سطح بین‌المللی کشاند. راهبردی که نه فقط هزینه گزافی برای مردم آمریکا تراشید، بلکه نتیجه نهایی آن، توخالی بودن شعار مبارزه جهانی با تروریست را عریان کرد.
دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد می‌گوید که هم اینک نزدیک به ۲۵ میلیون نفر در افغانستان در فقر مطلق زندگی می‌کنند.  این گزارش می افزاید ممکن امسال ۹۰۰ هزار فرصت شغلی دیگر در بازار کار از بین برود.

, ,
درمان تالاسمی و سرطان خون با سلول های بنیادی
فقط هفت سال فرصت برای نجات از سیاهچاله جمعیتی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.