فراخوان جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون منتشرشد

فراخوان بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با شعار «قصه، صدای زندگی است» در بخش‌های رقابتی، غیررقابتی و علمی منتشر شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل از کانون فکری کودکان و نوجوانان، بخش«رقابتی» بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی شامل بخش های متنوعی است. این بخش ها عبارتند از: قصه‌گویی ملی، بین‌المللی،  آیینی‌سنتی،  زبان اشاره، قصه‌گویی ۹۰ ثانیه‌ای (قصه زندگی من) و پادکست قصه‌گویی است.

بخش «غیررقابتی» با عنوان «قصه‌گویی برگزیدگان» و بخش‌ «علمی» این رویداد فرهنگی در بخش‌های جستار، مقاله علمی، کتاب و پایان‌نامه/ رساله برگزار می‌شود.

بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی همچون سال گذشته با محورهای موضوعی امیدها و آرزوها، شادی‌ها و غم‌ها و ایثار و ازخود گذشتگی برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان در حوزه‌های مختلف می‌توانند با مراجعه به پایگاه جشنواره به نشانی www.kanoonfest.ir نسبت به ثبت‌نام و ارسال آثار خود اقدام کنند.

فراخوان بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی

بخش‌های قصه‌گویی ملی و بین‌المللی جشنواره قصه‌گویی

بخش «ملی» شامل قصه‌گویی نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال، بزرگسالان ۱۸ سال به بالا و مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها است. همچنین بخش «بین‌الملل» شامل اجرای قصه‌گویان حرفه‌ای ایران و کشورهای دیگر خواهد بود.  برگزیدگان سطوح منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی جشنواره‌های پیشین، قصه‌گویان و مجریان حرفه‌ای و قصه‌گویان علاقه‌مند ازسایر کشورها،  در این بخش حضور خواهند داشت.

بر اساس این گزارش قصه‌گویانی که در سطح ملی و بین‌المللی (مرحله پایانی) بیش از سه بار برگزیده شده‌اند نمی‌توانند در بخش‌های رقابتی ملی، بین‌المللی، آیینی‌سنتی و زبان اشاره ثبت‌نام کنند.

بخش‌های قصه‌گویی «آیینی‌سنتی» و «قصه‌گویی زبان اشاره»

بخش «آیینی‌سنتی» شامل اجرای قصه‌گویی با نگاه به سنت‌ها و آیین‌های دینی و ایرانی، در یکی از شیوه‌های نقالی، پرده‌خوانی و یا شمایل‌گردانی است. نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال و بزرگسالان ۱۸ سال به بالا می‌توانند در این بخش شرکت کنند.

بخش «قصه‌گویی زبان اشاره» شامل قصه مورد نظر با هر قالبی، به زبان اشاره‌ فارسی است. بزرگسالان ۱۸ سال به بالا می‌توانند در بخش «قصه‌گویی زبان اشاره»  شرکت کنند.

بخش‌های «قصه‌گویی ۹۰ ثانیه‌ای» و «پادکست قصه‌گویی»

امسال و برای چهارمین بار، بخش «قصه‌گویی ۹۰ ثانیه» با عنوان «قصه زندگی من» در جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی برگزار می‌شود. قصه‌گو در یک ویدئوی۹۰ ثانیه‌ای، برش یا بخشی از زندگی خود را روایت می‌کند و همه گروه‌های سنی را شامل خواهد شد.

بخش «پادکست قصه‌گویی» برای دومین بار برگزار می‌شود. در این بخش قصه‌گویان علاقه‌مند سراسر کشور، قصه‌ای را به صورت صوتی و در قالب یک پادکست ارائه می‌کنند. زمان پادکست‌ها باید حداقل سه دقیقه و حداکثر ۳۰ دقیقه باشد.

قصه‌گویان شرکت کننده در  بخش‌های ملی، بین‌المللی، آیینی‌سنتی و زبان اشاره باید مخاطب قصه‌ خود را مشخص کنند . این قصه گویان باید در اجرا، سلیقه، ذائقه، درک، حوصله و فهم مخاطب را در نظر بگیرند. در صورت اجرای قصه به زبان یا گویشی غیر از فارسی، ترجمه‌ آن باید به صورت مکتوب در اختیار گروه داوری قرار گیرد.همچنین زمان قصه باید بین ۸ تا ۲۰ دقیقه باشد. قصه‌گویان در بخش رقابتی، تنها مجاز به انتخاب یک قصه هستند و در طی مراحل این بخش نمی‌توانند قصه‌ خود را تغییر دهند. شرکت کنندگان تنها حق شرکت در یکی از این بخش‌ها را دارند؛ اما برای شرکت در بخش‌های دیگر مثل «پادکست ‌قصه‌گویی»، «قصه‌گویی۹۰ ثانیه» و بخش «علمی» آزاد هستند.

برگزاری بخش غیررقابتی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی

بخش غیررقابتی با عنوان «قصه‌گویی برگزیدگان» شامل اجرای افتخاریِ ویژه برگزیدگانی است که در سطوح ملی و بین‌المللی (مرحله نهایی) جشنواره‌های قصه‌گویی پیشین سه بار برگزیده شده‌اند.

قصه‌گویان این بخش باید در صورت اجرای قصه به زبان یا گویشی غیر از فارسی، ترجمه آن را به صورت مکتوب در اختیار گروه داوری قرار دهند. در این بخش زمان قصه بین ۸ تا ۲۰ دقیقه تعیین شده است.

مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار قصه‌گویی در بخش‌ ملی، آیینی‌سنتی و زبان اشاره تا ۳۱ مرداد خواهد بود. همچنین مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار قصه‌گویی در بخش‌ بین‌الملل، قصه ۹۰ ثانیه و پادکست و برگزیدگان تا ۳۱ شهریور است .

فرصت ارسال آثار علمی نیز از ۲۱ تا ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده است.

همچنین متن فراخوان کامل بیست‌و چهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی علاوه بر سایت اختصاصی جشنواره در سایت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز به نشانی kpf.ir  و kanoonnews.ir در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همزمان با شب یلدا در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود.

, ,
گیلگمش در جشنواره کالچر سینما هند خوش درخشید
کودکستان‌های غیرمجاز ساماندهی می‌شوند

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.