فارابی از تولید آثار سینمایی کودکان و نوجوانان حمایت می کند

دبیر سی‌ و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان گفت: چتر حمایتی فارابی از تولید آثار سینمایی کودکان و نوجوانان گسترده، جدی و فراگیر است اما شرط ورود به این چتر، متن و فیلم‌نامه خوب است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، سیدمهدی جوادی در جلسه هماهنگی سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان ضمن تشریح مدل برگزاری این جشنواره، بر لزوم حمایت همه دستگاه‌ها و نهادها از سینمای کودک تاکید کرد.

وی با اشاره به فیلمنامه‌هایی که در حوزه کودک و نوجوان به بنیاد فارابی ارائه شده است گفت: از ابتدای امسال مجموع فیلمنامه‌های قبلی و تازه ارائه‌ شده در این حوزه را با دقت و توسط کارشناسان و مشاوران متعدد بررسی کرده‌ایم.

از مجموع حدود ٢٠ فیلم‌نامه، تنها کمتر از پنج فیلمنامه موفق به کسب شاخص‌های فارابی شدند.

جوادی بر اهمیت ساختار و محتوا در بررسی فیلم‌نامه‌ها تاکید کرد .

وی در این رابطه افزود: در سینمای کودک و نوجوان با ضعف فیلم‌نامه مواجه هستیم. علاوه بر آن کارگردانان باسابقه هم به نسبت گذشته، دیگر کمتر تمایل به فیلم‌سازی در این حوزه دارند.

جدی گرفتن سینمای کودک و نوجوان

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با بیان دغدغه‌های درست و بجای فیلمسازان حوزه کودک و نوجوان در نبود حمایت‌های لازم در عرصه سینمای کودک، ضمن تاکید بر لزوم کمک و همراهی تمامی نهادهای متولی در راستای احیای سینمای کودک و نوجوان اظهارداشت: تحقق این امر در گرو تغییر نگاه و رویکرد همه نهادهای متولی امر، در مهم و جدی گرفتن سینمای کودک و نوجوان است.

وی افزود: نباید فراموش کرد حتی به لحاظ ظرفیت‌سنجی سینمای ایران هم متاسفانه این گونه از سینما همواره در اولویت‌های چندم در بودجه‌ها و برنامه‌ها بوده است. متاسفانه سال به سال از بودجه‌ها و توجهات آن نیز کاسته شده است. ما با همه این محدودیت‌ها در دوره جدید توجه ویژه‌تری به این عرصه داریم.

اما باید اشاره کرد که فاصله وضع موجود تا وضع مطلوب بسیار زیاد است و باید تلاش‌ها را مضاعف کنیم.

جوادی بر مشارکت بیشتر همه نهادها برای رونق سینمای کودک تاکید کرد. وی ظرفیت فارابی در راستای حمایت از تولید آثار را محدود خواند. سیدمهدی جوادی گفت: اگر قرار باشد صرفا به ظرفیت فارابی اتکا شود مطمئناً اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

آنچه ما در نهاد ملی سینما به‌ دنبال آن هستیم ایجاد یک اجماع فرادستگاهی برای نهضت ملی احیای سینمای کودک و نوجوان است.  جشنواره سی و پنجم را هم بخشی از همین رویکرد می‌بینیم.

ما به محصول سبد مصرف فرهنگی کودکان حساس هستیم

دبیر سی‌ و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان گفت: جشنواره باید مولد و در مسیر توسعه و ارتقای کمی-کیفی سینمای مخاطب‌محور و متعالی کودک و نوجوان باشد.

وی در ادامه اظهارداشت: برگزار کردن جشنواره به هر قیمت و ساخت فیلم‌های جشنواره‌ای که حتی اکران رایگان آنها هم نمی‌تواند مخاطب را به سالن‌های سینما بکشاند، کار سختی نیست و با یک سهل‌گیری می‌شود آمار خوبی از این‌ دست تولیدات ایجاد کرد که نتیجه آن جز یک عدد برای رسانه‌ها و گزارش برای بایگانی نخواهد بود.

چنین جشنواره‌ها و تولیداتی هیچ عایده‌ای برای سینما و مخاطبان کودک و نوجوان نخواهد داشت.

وی گفت: ما نسبت به محصولی که قرار است در سبد مصرف فرهنگی کودکانمان قرار گیرد حساس هستیم و با وسواس عمل خواهیم کرد. از این رو سهل انگارانه از کنار فیلم‌نامه‌ها و آثار نخواهیم گذشت. در عین حال چتر حمایتی فارابی از تولید آثار سینمایی کودکان و نوجوانان گسترده، جدی و فراگیر است.  شرط ورود به این چتر، متن و فیلم‌نامه خوب است.

جوادی تاکید کرد: ما در حمایت‌ها از تولید آثار، متن فیلمنامه و توان عوامل تولید را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. فارابی با فرامتن، حواشی، توصیه، ادعا و فشارها کاری نداریم . ما به زودی همزمان با اعلام فراخوان جشنواره، فراخوان حمایت از آثار سینمایی کودک و نوجوان و شاخص‌های حمایتی خود را نیز اعلام خواهیم کرد.

, , ,
«ده سالگی» کانون آماده نمایش شد
آشنایی خانواده‌ها با سواد بازی‌های دیجیتال

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.