به یاد صادق صندوقی،طراح کارت‌ صدآفرین

آثار مرحوم صادق صندوقی هنرمند تصویرگر برای دانش آموزان دهه شصتی خاطره‌انگیز است. طراحی کارت‌های صدآفرین،تصویرگری داستان اصحاب فیل و دور دنیا در ۸۰ روز، برخی از آثار این هنرمند است.

 

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل از ایرنا، امروز ۳۱ مردادماه، سالروز درگذشت صادق صندوقی هنرمند تصویرگری است که آثارش در حافظه بصری دانش آموزان دهه ۵۰ و ۶۰ ماندگار است. کسی که طراح کارت‌ صد آفرین بود.

صادق صندوقی را می توان در شمار آخرین نسلی از هنرمندان به شمار آورد که وفاداری شان به نمادهای هنر سنتی و گرایش به طرح جزئیات تصویری و برگرفته از هنر نگارگری را تا پایان راه ادامه دادند.

ویژگی‌ که همزمان پرکاری‌ها و ظرافت‌های نگارگری و نقاشی قهوه خانه ای را دربرمی‌گرفت. هنرمندی که تلاش می ورزید آثارش پلی میان گذشته هنرهای تجسمی و آینده طراحی فیگوراتیو باشد.

درون مایه های دینی و تاریخی، دو عنصر اصلی آثار صادق صندوقی به شمارمی روند. او که دانش آموخته  هنرستان هنرهای زیبا و آموزشکده هنر بود با ورود به آموزش و پرورش، تجربه های گرافیکی و تصویرگری خود را صرف تهیه تصویر بر روی کتاب‌های درسی کرد.

گرایش توأمان به هنر نگارگری و طراحی فیگوراتیو

علاقه صندوقی به هنرهای سنتی ایران در تصویرگری کتاب های تاریخی و دینی به حدی است که به خلق آثاری دشوار و پر ساخت و ساز انجامید.  می توان در آثارش به حرکت ها و کنش های ریز و درشت اسب‌ها و آدم‌ها در میدان‌های نبرد اشاره کرد.

از بخار دهان اسب‌های عرق کرده گرفته تا برق شمشیرهای از نیام برکشیده. و یا از چهره های خشمگین و گاه درد آلودی که در قالب دشمن در برابر یکدیگر صف‌آرایی کردند.

پرداختن به چنین ظرافت های پرچالش، نیازمند پشت سر گذاشتن تجربه های دشوار و طولانی است. اما طی کردن مسیری یکنواخت و کم تفاوت چیزی نیست که بتواند هنرمند را در بستر زمان و ویژگی های تغییرات اقلیمی آن به تحرک وا دارد و نگاهش را به سمت آینده هدایت کند.

گرایش توأمان به هنر نگارگری و طراحی فیگوراتیو و واقعگرا، سبب شد تا آثارش سرشار از زمینه های تشعیر و نقش مایه های کهن باشد. ویژگی که در تصویرگری کتاب های درسی و غیردرسی او به سمت ماجراهای دینی تاریخی کشیده شد و با نگاهی نسبتأ یکسان ادامه یافت.

دانش آموزان مطالب کتب درسی را با چاشنی تصویرگری‌های کتاب می خواندند

تلاش های نخستین او در کتاب هایی چون «آزادی» و «تو نیکی میکن و در دجله انداز» به چشم می خورد.

او در تصویرگری کتاب «روباهی که فریب خورد»، توانایی های همیشگی اش را در طراحی فیگوراتیو به نمایش گذاشت. توانایی هایی که بعدها جای خود را به ویژگی های مسلط در پرداختن به زمینه های پر ماجرا و پر تحرک تصویری داده است.

اهمیت تلاش‌های حرفه ای و غیرحرفه‌ای صادق صندوقی را باید در این پدیده جست وجو کرد که کودکان امروز خاطرات  فراوانی از طراحی کارت های صدآفرین و تصویرهایی با گرایش های کهن و دینی و کتابهای درسی خود دارند.

تصویرگری کتاب هایی چون عدی بن حاتم، غدیرخم و سپاه فیل نمونه های تمام ویژگی های گفته شده در این دوره از آثار صندوقی به شمار می رود.

آثار صندوق آبادی چنان برای مخاطب جذاب بود که بسیاری از دانش آموزان مطالب کتب درسی را با چاشنی تصویرگری‌های کتاب خواندنی می کردند.

نقاشان بزرگی  در مواجه های نخستین با تصویرگری های کتاب های درسی، نور استعداد آنها در رشته نقاشی روشن شد. آنها اکنون از اساتید به نام عرصه هنرهای تجسمی هستند.

زمینه‌ اصلی تصویرگری صندوقی، تصویرگری موضوع‌های دینی‌تاریخی

صادق صندوقی، نگارگر و تصویرگر کتاب‌های کودکان و کتاب‌های درسی، در سال ۱۳۲۵ در همدان به دنیا آمد. دوره‌ متوسطه را در هنرستان هنرهای زیبا و آموزشکده‌ هنر به پایان رساند و پس از آن در آموزش و پرورش به کار گرافیک و تصویرگری کتاب‌های درسی پرداخت. صندوقی در سال ۱۳۷۷ کار رسمی خود را در آموزش و پرورش به پایان رساند.

نخستین تجربه‌ی حرفه‌ای او، به تدارک تصویری از حماسه‌ عاشورا در سال ۱۳۴۴ بازمی‌گردد که برای روی جلد مجله‌ صبح امروز کار کرد. پس از این، در سال‌های پایانی دهه‌ ۱۳۵۰ به تصویرگری قصه‌های قرآنی پرداخت. به این ترتیب، زمینه‌ی اصلی تصویرگری صندوقی، تصویرگری موضوع‌های دینی‌تاریخی شد.

زنده‌یاد صندوقی پس از تصویرگری قصه‌های قرآنی به عنوان تصویرگری در حوزه کتاب نیز شناخته شد؛ که از این میان به تصویری که داستان «اصحاب فیل» را در کتاب‌های درسی مدرسه روایت می‌کرد، می‌توان اشاره کرد. همچنین اغلب طرح‌های روی جلد کتاب‌های ترجمه شدهٔ ژول ورن، نویسنده فرانسوی که پس از انقلاب چاپ شدند، مزین به نقاشی‌های صندوقی است.

بسیاری از آثار صادق صندوقی با وجود سادگی‌شان به تصویرهایی ماندگار تبدیل شدند. شاید یکی از دلایل آن را نگاه ساده‌ی او به موضوعات و قصه‌ها بتوان داست. تصاویری که از زنگ و لعاب‌های امروزی برخوردار نبودند، اما در سادگی تمام قصه‌های ماندگاری را روایت می‌کردند.

زنده‌یاد صادق صندوقی، تصویرگر پیشکسوت ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۷ در سن ۷۲ سالگی در بیمارستان «فیروزگر» درگذشت.

, , ,
ضرورت پیشگیری از سوء استفاده جنسی از کودکان
کودک یک ماهه با هوشیاری تکنسین اورژانس فسا از مرگ نجات پیدا کرد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.