رونمایی از کیت غربالگری نوزادان

کیت‌های غربالگری بیماری‌های متابولیک نوزادان برای اولین بار در خاورمیانه با فرآوری آب سنگین و جلوگیری از خام‌فروشی این ماده حساس تولید شد. ‎با استفاده از این کیت‌ها می‌توان نزدیک به ۵۰ نوع بیماری در نوزادان را در بدو تولد شناسایی و اقدام به معالجه سریع آن‌ها کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در آئین افتتاح و بهره برداری طرح تولید کیت غربالگری بیماری های متابولیک نوزادان تصریح کرد: با همت جوانان دانشمند، سازمان انرژی اتمی و با مشارکت مرکز توسعه فناوری در دانشگاه آزاد استان مرکزی، ایران در امتداد تولید آب سنگین در فرآیند مهندسی مولکولی، به ایزوتوپ اکسیژن ۱۸ دست پیدا کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: جمهوری اسلامی ایران در تولید کیت غربالگری بیماری‌های متابولیک نوزادان در جهان، جزو پنج کشور نخست است.

اسلامی گفت: کیت غربالگری نوزادان از نیازهای کشور است.  تاکنون دوسه کشور در دنیا که این محصول را دارند، به صورت کاملاً محدود آن را به کشورهای دیگر واگذار می کردند.

با تولید این کیت‌ها بیش از ۴ میلیون یورو ارز در کشور ذخیره می‌شود

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: با تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی، فناوری هسته ای هر روز خودش را بیشتر و بیشتر در عمق و در سطح گسترش می دهد به گونه ای که بتواند به صورت فراگیر تأثیرات خودش را در معیشت، زندگی و در سلامت جامعه نمایان و پدیدار کند و مردم بتوانند از ظرفیت آن بیش از گذشته استفاده کنند.

لازم  به ذکر است ، کیت‌های غربالگری در جهت سند برنامه اجتماعی ژنتیک وزارت بهداشت در دستور کار سازمان انرژی اتمی قرار گرفت و با تلاش دانشمندان این حوزه بومی سازی شد.‎

با تولید این کیت‌ها بیش از ۴ میلیون یورو ارز در کشور ذخیره می‌شود. کیت‌های غربالگری نوزادان از جمله اقلام تحریمی محسوب می‌شد که بعد از تحریم‌ها ورود آن‌ها به کشور ممنوع شد. با تلاش دانشمندان صنعتی هسته‌ای، ایران امروز اولین تولید کننده کیت‌های غربالگری متابولیک نوزادان در غرب آسیا محسوب می‌شود.

کیت‌های غربالگری نوزادان با دریافت تاییدیه از سازمان غذا و دارو در دسترس آزمایشگاه‌های غربالگری قرار گرفته است.

, , ,
افزایش ۴۰ درصدی متقاضیان حضور در جشنواره نمایش عروسکی
کمبود شیر خشک نوزاد در کشور تکذیب شد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.