روایات‌های ضد و نقیض از قتل کودک ایذه‌ای/ کیان پیرفلک چگونه کشته شد؟

عصر چهارشنبه ۲۵ آبان‌ماه، کیان پیرفلک کودک 9 ساله اهل شهرستان ایذه به همراه خانواده‌ خود در خودرو مورد اصابت گلوله قرار گرفته و جان خود را از دست می‌دهد، طی سه روز گذشته روایت‌های متفاوتی از این حادثه شنیده شده است، اما واقعیت ماجرا چیست؟

ماجرا یک قتل تلخ

 

کیان پیرفلکبه گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک، عصر روز چهارشنبه ۲۵ آبان‌ماه، شهرستان ایذه واقع در استان خوزستان شاهد حوادث متعددی بود که خبر تلخ کشته شدن کودک بختیاری 9 ساله به نام کیان پیرفلک، داغ اندوه ملت ایران در این چند روز گذشته بود.نگهداری جسد بی جان او در خانه با یخ توسط خانواده‌اش یکی از صحنه‌های دلخراشی بود که دل بینندگان آن ویدیو در فضای مجازی را به درد آورده بود.

انتشار تصاویر و ویدیوهای این کودک خردسال در فضای مجازی، توجه افکار عمومی را در این سه روز به خود جلب کرده است که ابهامات فراوانی برای روایت این ماجرا را در پی داشته است. در یک سوی ماجرا برخی رسانه‌ها مانند فارس، تسنیم، ایرنا و مشرق‌نیوز اعلام کردند این رخداد حادثه‌ای تروریستی است که توسط داعش برنامه‌ریزی شده و در نقطه مقابل زینب مولایی راد، مادر کیان و شاهد عینی ماجرا که اعلام می‌کند ماموران به سمت آنها آتش گشوده‌اند. از این رو در این گزارش به بررسی ابعاد متفاوت و روایت‌های مختلف این ماجرا می‌پردازیم تا به تصویر دقیق‌تری از این حادثه تلخ برسیم.

 

ساعات اول حادثه

 

نزدیک به دو ماه است که شهرهای مختلف کشور پس از مرگ مهسا امینی درگیر ناآرامی‌ها و حوادث متعددی شده است. در پی این جریان، شهرستان ایذه در استان خوزستان نیز شاهد التهابات فراوانی بود. گفته می‌شود در حوادث روز 25 آبان‌ماه در ایذه حدود 22 نفر از مردم و نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

ساعاتی پس از این حادثه، ویدیویی منتشر شد که در آن پیکر بی جان این کودک خردسال در خانه‌ای در کنار قالب‌های یخ گذاشته شده است. خانواده این کودک به جهت اینکه تا زمان دفن بتوانند جسد را حفظ کند، از یخ برای نگهداری استفاده کردند تا پیکیر او را تحویل سردخانه ندهند. در ویدیو منتشر شده از پیکیر خونین کیان، یکی از نزدیکانش توضیح می‌دهد او زمانی که سوار بر خودروی پدر در حال عبور از خیابان و در حال رفتن به منزل بود از چهار طرف مورد اصابت گلوله‌ نیرو‌های امنیتی قرار گرفته و کشته می‌شود.

روایت رسانه‌هایی نظیر، صدا و سیما، فارس، تسنیم، ایرنا و مشرق‌نیوز اعلام کردند این رخداد حادثه‌ای تروریستی است که توسط تعدادی متورسوار مسلح انجام شده است. به عنوان نمونه صدا و سیما اعلام کرد که تروریست‌ها ساعت 17:30 روز چهارشنبه در سایه اغتشاشات و هرج و مرج، چندین رهگذر و مردم عادی را به رگبار بستند.

 

مصاحبه دایی کیان پیرفلک با خبرنگار صدا و سیما

 

صبح روز بعد یعنی روز پنجشنبه ویدیو دیگری منتشر شد. دایی کیان پیرفلک پس از مرگ پسر خواهرش در گفت‌وگویی با خبرنگار صدا و سیما، اظهار کرد:

«در حال حاضر خانواده به لحاظ روحی وضع مناسبی ندارند، طوری که مادرش نمی تواند صدا کند. کیان ۹ ساله بچه بسیارمستعد بود که در مورقع رفتن به منزل دچار حمله تروریستی شد. انتظار ما از نیروهای امنیتی این است، هرچه زودتر قاتلان را شناسایی و به اشد مجازات برسانند تا مادر، خانواده و ایل دیگری دچار مصیبت نشوند. شهادت کیان دل همه ما را به در آورد.»

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار صدا و سیما که این حادثه چه تشابهی با حادثه شاه‌چراغ دارد، گفت:

«این حادثه تقریبا شبیه حادثه شاهچراغ بود.»

اما ابهام این ماجرا با سخنان مادر این کودک در روز خاکسپاری فرزندش بیشتر شد.

 

روایت مادر کیان 

 

روایت مادر کیان پیرفلک در مراسم خاکسپاری پسر 9 ساله‌اش که در ویدیویی در فضای مجازی دست به دست می‌شد، متفاوت بود:

«نگویند تروریست بوده‌اند… کیان گفت زود برویم، ساعت 6، تیراندازی شروع می‌شود. گفتم از کمربندی برویم، گفت نه بگذار اول از این طرف برویم. دم در هلال احمر، ماموران گارد ویژه ایستاده بودند، یک طرف هم لباس‌شخصی‌ها ایستاده بودند، از جلویشان رد شدیم. نزدیک 200 تا 300 متر جلوتر هم مردم بودند. یکی از ماموران به ما گفت برگردید. کیان می‌دانید چه گفت؟ (ای دردت به‌جانم) گفت بابا این دفعه را به پلیس‌ها اعتماد کن، برگرد، خوبی ما را می‌خواهند. میثم درجا دور زد و رفتیم سمت پلیس‌ها. شیشه‌های ماشین بالا بود، بعد ماشین را به رگبار بستند. من گفتم بچه‌ها بروید زیر صندلی. بچه کوچکم را بردم زیر داشبورد که خودم تیر بخورم. کیان تپل بود نتوانسته بود برود زیر صندلی. تیر زدند، شوهرم جیغ زد. فکر کردم از ترس است، نگو تیر خورده بود. در را باز کردم گفتم آقا نزنید، زن و بچه است. پسر کوچکم را خودشان بردند داخل هلال احمر. همان سه نفر … (مامورین) بچه‌ام را بردند بیمارستان.»

ساعاتی بعد از انتشار ویدیو حرف‌های زینب مولایی، مادر کیان، خبرگزاری فارس در واکنش به این ماجرا نوشت:

«خانم مولایی مادر کیان معتقد است فرزندش را ماموران کشته اند. او می گوید ماموران برای امنیتشان به آنها توصیه کرده اند که به سمت اغتشاشگران نروند و هنگامی که دور زدند همان ها به ماشینشان تیراندازی کرده‌اند.»

در ادامه گزارش خبرگزاری فارس آمده است:

«در حوادث تلخ سه روز گذشته حدود ۲۲ نفر از مردم و نیروهای حافظ امنیت توسط تروریست‌ها و اغتشاشگران کشته و شهید شدند. یکی از تلخ‌ترین حادثه‌ها مربوط به کیان پیرفلک کودک 10 ساله است. شواهدی از قبیل اظهارات افراد حاضر در میدان، تلاش موتورسواران مسلح برای از کار انداختن دوربین‌های مداربسته دقایقی قبل از حادثه و اطلاعات اولیه از بازداشت شده‌هایی که گفته شده در حین فرار از مرز دستگیر شده‌اند بر تروریستی بودن عملیات گواهی می‌دهد، اما خانم مولایی، مادر کیان معتقد است فرزندش را ماموران کشته‌اند. او می‌گوید ماموران برای امنیت شان به آن ها توصیه کرده‌اند که به سمت اغتشاشگران نروند و هنگامی که دور زدند همان‌ها به ماشینشان تیراندازی کرده‌اند. پلیس بارها اعلام کرده در اغتشاشات از سلاح جنگی استفاده نمی‌کند. از ادعای خانم مولایی نیز هیچ سندی منتشر نشده است درحالی که چنین اتفاقاتی نمی‌تواند توسط دوربین موبایل‌های چند صد نفر از حاضران ثبت نشده باشد که در میدان بوده‌اند. افزون بر این که در این صحنه چند نفر از نیروهای انتظامی هم تیر خوردند.»

تسنیم نیز نوشت:

«یکی از روایت های پربازدید از حادثه مربوط به کیان ، کودک شهید حادثه تروریستی ایذه، مربوط به سخنان مادر اوست. اومی‌گوید به همسرم گفتم ساعت ۶ تیراندازی شروع می‌شود! و اگر از کمربندی برویم بهتر است. درباره ادعای مادر کیان مشخص نیست او از کجا می‌دانسته ساعت ۱۸ تیراندازی شروع می‌شود! همین موضوع مباحث مختلفی درباره دیگر اقدامات مادر کیان پدید آورده اما شاید یک احتمال هم این باشد که منبع او، پیجی در اینستاگرام به نام «قیام ایذه» بوده که هم از شروع اقدامات مسلحانه در این روز خبر داده بود و هم لحظاتی پس از ترور، با خوشحالی اعلام کرد راکبان دو موتورسیکلت به کشتن تعدادی بسیجی اقدام کردند اما پس از مشخص شدن واقعیت ماجرا و حضور یک کودک بین شهدا، به سرعت خط روایت تغییر کرد هرچند درنهایت به دلیل گاف‌های محرزی که داده بود، این پیج به طور کامل حذف شد.»

 

تایید روایت مادر از زبان نماینده پیشین ایذه

 

حجت‌الله درویش‌پور، نماینده پیشین ایذه در برنامه تلویزیونی در صداوسیما به نوعی ماجرای روایت شده از زبان مادر این کودک را تکرار کرد و گفت:

«همان کسانی که به خودرو تیراندازی کردند کیان و پدرش را به هلال احمر منتقل کردند.»

لازم به ذکر است، طبق اخبار منشر شده «میثم پیرفلک» پدر کیان نیز به علت اصابت گلوله به پهلوی چپ و آسیب دیدگی ستون فقرات در بیمارستان گلستان تحت بستری بوده و یکبار جراحی شده است، اما گویا در حال حاضر حال عمومی او از شرایط وخیم خارج شده و رو به بهبودی است.

 

ویدیو دوم از مادر کیان پیرفلک

 

در شرایطی که بحث درباره چگونگی کشته شدن کیان پیرفلک بالا گرفته بود، چندی بعد ویدیویی عجیب و پریشان شبانه از مادر کیان پیرفلک در صدا و سیما پخش شد. او در حالتی بی‌قرار مقابل دوربین صداوسیما نشانده شد و گفت از سخنانش سو استفاده نکنید. اما تقریبا می‌توان گفت این ویدیو هیچ یک از حرف‌های قبلی خود را نقض نمی‌کند. او سراسیمه صحبت می‌کند و حرف های ضد و نقیضی را درباره اکانت اینستاگرام خود می‌زند اما سخنان خود بر سر خاک را نقض نمی‌کند و از دیگران می‌خواهد که سو استفاده نکنند و تقاضای قصاص می‌کند و می‌گوید باید آن فرد را ببیند تا مطمئن شود.

ناگفته نماند در این بین ویدیویی از یکی از مجروحان تیر خورده که جزو نیروهای امنیتی بوده است نیز منتشر شده که در بستر بیمارستان است و می‌گوید:

«که افرادی از روبرو به ما تیراندازی می‌کردند و صدای کلاشینکف به گوش می‌رسید و ما هم در جایی پناه گرفته بودیم و میخواستیم مردم را متفرق کنیم که به آنان آسیبی نرسد و در این حین بود که خودرو تیبا سفید نزدیک شد و وارد معرکه شد. من هم فریاد زدم که برگرد نرو جلو الان تیر می‌خوری دارند تیر می‌زنند. زمانی که برگشتم دیگر چیزی حس نکردم و با کمر به زمین خوردم. من را به بیمارستان بردند و بعد فهمیدم که به گردنم تیر خورده است.»

 

واکنش انجمن حمایت از حقوق کودکان

 

در ادامه واکنش‌ها به شهادت کیان پیرفلک، انجمن حمایت از حقوق کودکان هم در بیانیه‌ای با عنوان «خدای رنگین‌کمانی کیان رنگی ندارد»، نوشت:

«یکی از هولناک‌ترین تصاویر این مدت، فیلم پیکر بی‌جان کیان پیر‌فلک کودک 10ساله است که دیروز در شهر ایذه کشته شد. جسد را میان اتاقی در خانه گذاشته‌اند با تکه‌هایی از یخ در اطرافش و شیون همه خانه را پر کرده است. انجمن حمایت از حقوق کودکان، کشته شدن کیان پیرفلک کودک 10ساله ایذه‌ای و سپهر مقصودی کودک 14ساله، آرتین رحمانی 13ساله و دانیال پایبندی 17ساله را به خانواده‌های آنان و همه مردم ایران تسلیت می‌گوید و خواهان تامین امنیت کودکان و محاکمه کسانی است که کودک را هدف قرار می‌دهند. انجمن بارها درباره مسئولیت دولت و مسئولان کشور برای حمایت از حق بقا و زندگی کودکان هشدار داده است. آمار کودکانی که در اعتراضات اخیر کشته شده‌اند، هر روز بیشتر می‌شود و ما همچنان شاهد سکوت مجامع بین‌المللی و عدم پاسخگویی مسئولان و شفاف‌سازی نهادهای مسئول هستیم. این خشونت در جامعه راه‌های مسالمت‌آمیز و صلح‌طلبانه را برای احقاق حقوق کودکان سد می‌کند. انجمن حمایت از حقوق کودکان از تمام نهادهای مسئول درخواست پاسخگویی در برابر هر نوع تضییع حقوق کودکان را دارد، از تهدید و ارعاب و ضرب و شتم گرفته تا دستگیری و کشته شدن کودکان در خیابان‌ها و مدارس. انجمن حمایت از حقوق کودکان باور دارد مشکلات موجود با دستگیری و اعمال خشونت حل نمی‌شود. چنانچه بارها و بارها در جلسات با سازمان‌های دولتی اعلام کرده‌ایم فقط با به‌رسمیت شناختن حقوق انسان‌ها و تلاش‌ برای احقاق حقوق کودکان، این مهم امکان‌پذیر است.»

 

مصاحبه با عموی کیان و تایید سخنان مادر

 

به نقل از اعتماد عموی کیان در گفت‌وگو با این روزنامه، اظهار کرد:

«از زمان تیراندازی تا به امروز همراه برادرم در بیمارستان اهواز هستم، بنابراین شخصا از نزدیک تیراندازی را ندیده‌ام، آنچه به شما می‌گویم؛ روایت‌هایی است که از مادر کیان شنیده‌ام. حتما می‌دانید امروز (جمعه) تشییع جنازه کیان برگزار شد و مادر کیان (زینب مولایی‌راد) به عنوان فردی که دقیقا در صحنه حادثه حضور داشته در جمع هزاران نفر از مردم به صورت شفاف توضیح داده که چه اتفاقی برای کیان، پدرش و کل خانواده افتاده است. صحبت‌های مادر کیان تمام ابعاد پنهان موضوع را نمایان می‌کند، شما هم می‌توانید به آن استناد کنید. وقتی مادرش آمده مقابل چند هزار نفر جزییات ماجرا را تعریف کرده، حرف دیگری باقی نمی‌ماند. مادر کیان عنوان کرد: «به شوهرم گفتم خیابان‌ها شلوغ است، بیا از کمربندی برویم. رسیدیم جلوی هلال‌احمر، نیروهای امنیتی با لباس گاردی یک‌طرف ایستاده بودند و نیروهای لباس شخصی روبه‌روی‌شان و در طرفی دیگر. یکی‌شان داد زد برگردید. کیان گفت بابا، این دفعه را به پلیس‌ها اعتماد کن و برگرد. میثم [پدر کیان] درجا دور زد اما ماشین را به رگبار بستند.» این روایت شفافی از لحظه وقوع حادثه است. زمانی که در بیمارستان مشخص شد، کیان به قتل رسیده، با توجه به اینکه، خانواده و اقوام شنیده بودند پیکر برخی کشته‌شدگان رخدادهای اخیر به خانواده‌های‌شان تحویل داده نشده است، پیکر کیان را به روستای پدری ما برده و در یخ قرار می‌دهند تا کسی پیکر کیان را نرباید. امیدواریم به خدا و چشم دوخته‌ایم به مهربانی مردم و همتی در درون نظام برای اینکه قاتلان کیان و ضاربان پدرش را شناسایی کند. باور دارم به حقیقت، به عدالت و به خون مظلومانی که نهاد ظالمان را بر باد می‌دهد… کیان و مادر و پدرش آنچنان مظلوم هستند که مطمئنم خون‌شان پایمال نمی‌شود. هیچ فرد، گروه و جریانی نمی‌تواند از زیر بار این خون (و خون همه مظلومان) فرار کند. از منظر متافیزیکی و معنوی، اگر زمین از این خون به زمین ریخته شده و سایر خون‌های بی‌گناهان به آسمان فریاد بزند، نباید تعجب کرد. ما چشم‌انتظار آینده‌ایم….»

 

تشبیه به ماجرای هواپیمای اوکراینی

 

عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به یکی از مروجان «پروژه کشته‌سازی» دانستن قتل کیان پیرفلک، نوشت:

متاسفانه بسیاری از مردم با اتکا به این استدلال به مدت ۳ روز روایت سقوط هواپیما را هم پذیرفتند بعد معلوم شد که حقیقت مغایر این روایت است.

تا کنون روایت‌های زیادی از مسئولین و خانواده این کودک منتشر شده اما هنوز به طور دقیق و رسمی ابعاد ماجرا مشخص نشده است و عاملان این جنایت هنوز به طور رسمی دستگیر و معرفی نشده‌اند. در حال حاضر هیچ چیزی را نمی‌توان به صورت قاطع تأیید یا تکذیب کرد و صرفا می‌توان روایت‌های متفاوت از زبان اشخاص مختلف را مورد بررسی قرار داد تا شناختی کلی از وضعیت پیدا کرد اما جامعه ایران عمیقا امیدوار است که این ماجرا از این ابهام بیرون آید و مسببان این جنایت به سزای عملشان برسند.

 

انتهای پیام//

, , , , ,
دستگیری بیش از 750 کودک فلسطینی از ابتدای سال جاری
به کودکان مبتلا به آنفولانزا آسپرین ندهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.