برگزاری آخرین کارگروه ویژه رسیدگی به وضعیت کودکان کار تهران / طرح‌های ضربتی ساماندهی کودکان کار موفق نبوده است

دبیر قرارگاه اجتماعی شهر تهران در آخرین کارگروه ویژه رسیدگی به وضعیت کودکان کار این شهر بر عدم موفقیت طرح‌های ضربتی ساماندهی کودکان خبر داد.

۳۲ برنامه ساماندهی در ۹ طرح برای کودکان کار اجرا شد اما نتیجه‌ای در بر نداشت!

 

کودکان کار

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک؛ هشتمین و آخرین کارگروه ویژه رسیدگی به وضعیت کودکان کار و آسیب دیده اجتماعی شهر تهران و تصمیم‌‌گیری جهت ساماندهی آن‌ها برگزار شد.

دبیر قرارگاه اجتماعی شهر تهران با حضور در این جلسه، اظهار کرد:

جدا از این ۸ جلسه ویژه‌ای که برگزار کرده‌ایم بیش از ۸۰ جلسه خارج از کارگروه انجام شده تا بتوانیم به یک برنامه‌ریزی واحد برای عملیاتی کردن ساماندهی کود‌کان کار بپردازیم. جلسات بعدی در حضور شهردار تهران برگزار می‌شود.

احمد احمدی‌صدر در ادامه افزود:

با بررسی‌های صورت گرفته و کارشناسی‌هایی که انجام دادیم و جلساتی که با ۴۰ الی ۵۰ گروه مختلف داشتیم به این نتیجه رسیدیم که برخوردهای سلبی و طرح‌های ضربتی جمع آوری، پاسخگوی ساماندهی کود‌کان کار نبوده و اینکه توقع داشته باشیم با این اقدامات، معضل کودکان کار ریشه کن شود درست نیست. در نهایت به مدلی رسیدیم که با مجموعه‌ای از اقدامات سلبی و ایجابی می‌توانیم ساماندهی کودکان کار را عملیاتی کنیم.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۹۹ تعداد ۳۲ برنامه ساماندهی در قالب ۹ طرح برای کودک‍ان کار اجرا شد اما نتیجه‌ای در بر نداشت، گفت:

ما علت این عدم موفقیت را بررسی کردیم. موضوعاتی مثل عدم پوشش انواع کودکان کا‌ر و خیابان، غلبه رویکرد جمع‌آوری بر جذب، تقلیل توانمندسازی کودکان کار با مساعدت مالی، عدم توجه به اتباع و مقاومت خانواده‌ها از جمله عللی بود که پروسه ساماندهی را با بن بست روبرو می‌کرد.

 

برخورد قضائی با کودک‌آزاران و سرشبکه‌ها

 

رئیس سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه در موضوع ساماندهی کودکان کار گفتمان ما دین محور و اخلاق محور است و شرافت و کرامت کودکان را مدنظر داریم، تاکید کرد:

طرح ما با خردجمعی از هیأت‌های اندیشه ورز، سمن‌ها، خیریه‌ها، فعالان و نخبگان حوزه کودکان، کارشناسان و سازمان‌های مربوط با این ماجرا آماده شد. در این طرح در کوتاه مدت تلفیقی از برنامه سلبی و ایجابی پیاده می‌شود. در برنامه سلبی برخورد با سرشبکه‌ها و توقیف خودروها پیش‌بینی شده است. همچنین برخورد قضائی با کودک‌آزاران و اطلاع رسانی به کودکان در مورد جرم بودن تکدی گری در خیابان‌ها دیگر اقدامات سلبی است.

وی با اشاره به برخی اقدامات ایجابی، گفت:

در اختیار قراردادن زیرساخت‌های فرهنگی، هنری و ورزشی برای کودک‍ان کار از جمله این اقدامات است. ما مدارسی هم به نام پویاشهر داریم که نه فقط به بحث آموزش که به استعدادیابی و پرورش این کودکان هم می‌پردازد و باید مسیر آن به گونه‌ای پیش برود که روزی عموم کودکان به جز کودکان کار درخواست تحصیل در چنین مراکزی را داشته باشند. همچنین در حوزه ایجابی بحث فرهنگ سازی افکار عمومی از طریق رسانه‌ها و وسایل ارتباطی نیز پیش بینی شده است.

احمدی صدر در ادامه افزود:

نگاه حاکم بر این کار جمع‌آوری و نگهداری کودکان ک‍ار نیست و کودک باید در آغوش خانواده باشد. پیش‌بینی ما این است که این طرح ۱۸ ماه به طول انجامیده و بخش زیادی از ک‍ودکان کار در صورت اجرایی شدن این طرح ساماندهی شوند. در بحث کود‌کان کار حمایت مالی، تحصیلی، عاطفی، معنوی، اجتماعی و حرفه آموزی از خانواده این کودکان نیز حائز اهمیت است.

دبیر قرارگاه اجتماعی شهر تهران در پایان با اشاره به لزوم اجرایی شدن برنامه بلندمدت در آینده، اظهار کرد:

این طرح دارای سه مرحله کوتاه مدت، میان مدت و بلند است که در برنامه بلند مدت مواردی مثل بازنگری و تصویب قوانین لازم، برقراری عدالت اجتماعی در حوزه ساماندهی کودکان کار، کاهش شکاف طبقاتی، کنترل مرزها جهت ساماندهی اتباع، استفاده از ظرفیت‌ها دستگاه‌ها در بحث ساماندهی، افزایش دسترسی مناطق حاشیه نشین به امکانات و تجهیزات اشاره کرد.

 

انتهای پیام//

, , ,
ترجمه ۱۰ هزار و ۸۳۸ کتاب کودک و نوجوان در ٧ ماه نخست سال جاری
شناسایی و ساماندهی کودکان بازمانده از تحصیل در کهگیلویه و بویراحمد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.