خداحافظی کودکان و نوجوانان با کتابخانه های کانون فکری

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با  توجه به قرابت ماموریتی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و نهاد کتابخانه های عمومی کشور و برای استفاده از ساختار و ظرفیت موجود در این نهاد، خواستار صدور مجوز برای واگذاری کتابخانه های کانون به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور شد. منتقدین می گویند با اجرایی شدن طرح فوق فصل خداحافظی کودکان و نوجوانان با کتابخانه های کانون فکری از راه خواهد رسید.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل از ایمنا، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف کاهش زیان‌دهی شرکت دولتی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و تأمین بخشی از هزینه‌ها از محل کاهش و صرفه‌جویی درهزینه‌ها با استفاده از ساختار و ظرفیت موجود در نهاد کتابخانه های عمومی کشور و نیز به‌منظور افزایش و همسان‌سازی حقوق کارکنان این کانون بر اساس نظام نامه جبران خدمات نهاد کتابخانه ها، خواستار صدور مجوز برای واگذاری کتابخانه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نهاد کتابخانه های عمومی کشور شده است.

نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور متولی اصلی توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی در کشوراست. این نهاد وظیفه مهم آگاهی‌بخشی، اطلاع‌رسانی و زمینه‌سازی مناسب به منظور ارتقای سرانه مطالعه و ترویج کتابخوانی و تحقق عدالت دسترسی به کتاب و کتابخانه را برعهده دارد.

کانون فکری کودکان و نوجوانان حدود هزار کتابخانه دارد

در راستای نهادینه شدن مطالعه از سنین کودکی، کودکان و نوجوانان در سیاست‌گذاری‌های کلان این نهاد، از اقشار محوری این طرح در نظر گرفته شده‌اند. در حال حاضر در تمام کتابخانه‌های عمومی نهاد، بخش کودک وجود دارد و سعی شده است طراحی فضا و تجهیزات بخش کودکان به تناسب شرایط سنی آنها انجام شود.

 ایجاد بخش‌های جدید همچون اتاق علم، اتاق مادر و کودک، برنامه‌های فرهنگی و ترویجی همچون «با هم بخوانیم»، باشگاه‌های کتابخوانی، جمع خوانی، قصه گویی، روزنامه دیواری و کاردستی و…، تولید کتاب هدهد سفید (ویژه نوجوانان)، راه‌اندازی محافل ادبی جوانه‌ها، جشنواره‌ها و پویش‌هایی همانند: «نشان هدهد سفید»، «قصه گویی» و «جشنواره کتابخوانی رضوی» از جمله اقداماتی است که برای اعضای کودک و نوجوان این نهاد در کنار تأمین منابع اطلاعاتی مناسب، انجام شده است.

از سوی دیگرمجموعه «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» نیز دارای کتابخانه بوده و با رویکرد خدمت‌رسانی به عموم مردم با محوریت کودکان و نوجوانان طراحی شده است. این مجموعه دارای حدود یک هزار باب کتابخانه چندمنظوره کودک و نوجوان به صورت ثابت است و قریب به سه هزار نیروی انسانی دارد.

با استناد به تبصره (۲) ماده (۱۱) قانون تأسیس و نحوه اداره کتابخانه‌های عمومی کشور، بجز کتابخانه‌های اماکن مذهبی، کتابخانه مجلس شورای اسلامی و کتابخانه‌های وقفی، تمامی کتابخانه‌های عمومی اعم از شهرداری، مساجد و… باید زیر نظر کتابخانه‌های عمومی کشور اداره شود.

فصل خداحافظی کودکان و نوجوانان با کتابخانه های کانون فکری

از این رو با توجه به قرابت مأموریتی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد واگذاری کتابخانه‌های تحت پوشش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به این نهاد را ارائه کرده است. این پیشنهاد انتقاداتی را به همراه داشته است. منتقدین می گویند با اجرایی شدن طرح فوق فصل خداحافظی کودکان و نوجوانان با کتابخانه های کانون فکری از راه خواهد رسید.

تخصص نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در مدیریت و توسعه کتابخانه‌های چند منظوره کودک و نوجوان بر اساس استانداردهای جهانی و سندهای آمایش سرزمینی، مدیریت چابک، هدفمند و انقلابی نهاد کتابخانه‌ها و پیشینه موفق آن در دهه اخیر، توانمندی نهاد کتابخانه‌ها در به روز رسانی منابع (کتاب و نشریات)، آموزش کتابداران، استانداردسازی خدمات و برگزاری برنامه‌های متنوع برای تبدیل وضعیت کتابخانه ها به مراکز فرهنگی محله‌ها، از جمله دلایل پیشنهاد واگذاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به این نهاد است.

این پیشنهاد در حال حاضر در کمیسیون مدیریت امور عمومی و سرمایه انسانی دولت در حال بررسی است.

,
40 هزار مدرسه تحت پوشش برنامه غربالگری و ارتقا
قهرمان دو و میدانی سندروم دان: سندروم داون عشق است؛ ما را دوست بدارید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.