ریسک بیشتر اختلال رشد عصبی در کودکان مبتلا به HIV

بر اساس مطالعات و تحقیقات جدید صورت گرفته در زامبیا، کودکان آلوده به HIV به‌ طور قابل‌ توجهی در معرض اختلال رشد عصبی قرار دارند.

کودکان آلوده به HIV در ارزیابی‌های عصبی عملکرد بدتری دارند

 

اختلال رشد عصبی

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل از ساینس دیلی، این یافته‌ها نشان می‌دهد این گروه از کودکان ممکن است با اختلال رشد عصبی و مشکلات شناختی و سلامت روانی دست و پنجه نرم کنند. با این حال، این تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که مداخله زودهنگام در قالب تغذیه بهتر و درمان‌های ضدرتروویروسی ممکن است به کاهش این تأثیر کمک کند.

«دیوید بیردن»، سرپرست تیم تحقیق از مرکز پزشکی دانشگاه روچستر، گفت:

«اچ‌آی‌وی همچنان یک بار عمده سلامت جهانی است و کودکانی که در هنگام زایمان در معرض این ویروس قرار می‌گیرند، با افزایش سن در معرض خطر بیشتری برای مشکلات عصبی شناختی و روانپزشکی مانند افسردگی قرار دارند.»

یافته‌های جدید حاصل مطالعه اختلالات عصبی مرتبط با HIV در زامبیا است، که شامل گروهی متشکل از ۶۰۰ کودک زامبیایی HIV مثبت و منفی ۸ تا ۱۸ ساله است که به مدت ۵ سال تحت نظر بودند.

کشورهای جنوب صحرای آفریقا به طور نامتناسبی تحت تأثیر HIV قرار دارند و تقریباً ۷۰ درصد موارد جهانی در این منطقه روی می‌دهد. در حالی که درمان ترکیبی ضد رتروویروسی (cART) به طور گسترده در دسترس است، بسیاری از کودکان آلوده همچنان دچار نقص‌های عصبی شناختی و روانپزشکی، مانند تأخیر در رشد تحصیلی و افسردگی می‌شوند.

از شرکت کنندگان در مطالعه خواسته شد با استفاده از ابزاری به نام “باتری شناختی جعبه ابزار NIH” که چندین فرآیند شناختی از جمله سرعت پردازش، زمان واکنش، حافظه و عملکرد اجرایی را اندازه‌گیری می‌کند، مجموعه‌ای از ارزیابی‌های عصبی-شناختی را تکمیل کنند. آنها دریافتند که کودکان HIV مثبت در cART در مقایسه با همسالان HIV منفی خود به طور قابل توجهی در معیارهای شناختی بدتر بودند و در طول دوره مطالعه دو ساله بهبود نیافتند.

داده‌ها مداخلاتی را پیشنهاد می‌کنند که می‌توانند عملکرد عصبی را بهبود بخشند. کودکانی که سوءتغذیه داشتند یا از موارد شدیدتر عفونت HIV رنج می‌بردند در ارزیابی‌ها عملکرد بدتری داشتند.

 

انتهای پیام//

, , , , , ,
هفته دوستی کودکان ایران و بوسنی‌هرزگوین در سارایوو برگزار می‌شود
پنجمین هم‌اندیشی ارتقا سینما کودک با فعالان حوزه روانشناسی برگزار می‌شود

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.