حمایت از ایده‌های برتر برای کمک به جوانی جمعیت و فرزندآوری در جشنواره کودک

نخستین جشنواره طراحی صنعتی برای کودک با هدف حمایت از ایده‌های برتر در زمینه فرزندآوری و مناسب‌سازی فضای خانه برای رشد و تربیت کودکان برگزار شد.

حمایت از طرح جوانی جمعیت و فرزندآوری 

 

فرزندآوریبه گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک، نخستین جشنواره طراحی صنعتی برای کودک به منظور مناسب‌سازی فضای خانه برای رشد و تربیت کودکان، به همت بنیاد 15 خرداد برگزار شد. معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان امام در مراسم پایانی این جشنواره که با حضور معاون زنان رئیس‌جمهور، معاون ستاد اجرایی فرمان امام، دبیر ستاد ملی جمعیت، رئیس کمیسیون طرح جوانی جمعیت مجلس، مدیر عامل بنیاد ۱۵ خرداد برگزار شد، اظهار کرد:

این جشنواره به منظور حمایت از طرح جوانی جمعیت و فرزندآوری و کمک موثر به خانواده‌هایی که ۲ یا ۳ فرزند به بالا دارند برگزار شد تا فضای خانه‌های شهری این افراد که متناسب با فرزندآوری نیست، بهبود پیدا کند.

سیدمصطفی سیدهاشمی در ادامه افزود:

با صنعتی‌سازی و تولید انبوه ایده‌های برتر این جشنواره، بهترین استفاده از فضا‌های کوچک انجام می‌شود تا کودک با ایمنی بیشتر در منزل رشد کند و از آسیب‌های مختلف به دور باشد و با استفاده از طرح‌های خلاقانه، بیشترین بهره از کمترین فضا برده شود.

وی با بیان این که ستاد اجرایی فرمان امام صرفا به برگزاری یک جشنواره اکتفا نمیکند، خاطرنشان کرد:

از همین امروز از این طرح‌ها برای تولید صنعتی و تجاری‌سازی و در دسترس قراردادن آن‌ها برای خانواده‌ها اقدام خواهد کرد و صنعتی‌سازی این طرح‌ها را هم به سازندگان برتر واگذار میکنیم.

معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان امام در ادامه افزود:

بنیاد ۱۵ خرداد همچنین اقداماتی را برای خانواده‌های محروم دارای فرزند معلول هم در دستور کار دارد. ما متعهد شدیم امسال‌ ۱۰ هزار واحد مسکونی افراد دارای معلولیت را بازسازی و مناسب‌سازی کنیم و اگر ابزاری نیاز است مانند رمپ ورودی، بالابر، توالت فرنگی و تشک مواج را تهیه و دراختیار این خانواده‌ها قرار دهیم.

 

مقابله با فرهنگ فردگرایی 

 

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده هم در این آیین، اظهار داشت:

مؤلفه اصلی قدرت در همه عرصه‌ها وابسته به جمعیت و نیروی جوانی است؛ علم و دانش هم نیازمند نخبگان جوان است؛ متأسفانه در سال‌های گذشته برای افزایش جمعیت غفلت شد و به زنان، خانواده، پایداری و افزایش ثبات خانواده بی‌توجهی بزرگی صورت گرفت.

انسیه خزعلی در ادامه افزود:

باید با فرهنگ فردگرایی و تشکیل‌نشدن‌ خانواده مقابله کرد؛ فقط صدور احکام و قوانین دولتی برای افزایش جمعیت پاسخگو نیست بلکه مثل همه اتفاقات بزرگ دیگر لازم است خود مردم در این موضوع ورود کنند.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به تشویق زوجین به فرزندآوری و حمایت از زنان، تأکید کرد:

ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد ۱۵ خرداد در این زمینه انصافا پیشرو و پیشگام بوده و جهش خوبی در اجرای طرح‌های مختلف برای تشویق زوجین به فرزندآوری و حمایت از زنان و خانواده داشته و برگزاری این جشنواره نیز به رفع دغدغه بسیاری از مادران و والدین درخصوص نامناسب بودن وسایل و لوازم موجود در خانه‌ها و آپارتمان‌ها برای حضور نوزاد و کودک کمک شایانی می‌کند.

 

راه‌اندازی پویش ایران جوان

 

مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد نیز در این آیین با اشاره به خطر پیری جمعیت کشور، اظهار داشت:

کشور ما در معرض آسیب پیری جمعیت است و می‌طلبد کار‌هایی را در این زمینه انجام دهیم تا به چاله بزرگ جمعیتی نیفتیم.

حمیدرضا علیان‌زادگان در ادامه افزود:

پویش ایران جوان به منظور حمایت از دانشجویان برای فرزندآوری را راه انداختیم که بر همین اساس بسته حمایتی بانکی تعریف شده و کارگاه‌های آموزشی ویژه دانشجویان درحال برگزاری است.

مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد با اشاره به پویش ملی لبخند مادری، خاطرنشان کرد:

پویش ملی لبخند مادری هم با حمایت ستاد اجرایی فرمان امام درحال اجراست که بسته‌هایی شامل ۴۰ قلم کالا به ارزش ۶ میلیون تومان به خانواده‌ها اهدا می‌شود. توزیع این بسته‌ها را با تعداد ۵ هزار بسته آغاز کردیم و به ۵۰ هزار بسته خواهیم رساند.

 

با وضعیت فعلی،۳۰ سال دیگر در سیاه‌چاله جمعیت قرار می‌گیریم

 

رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین با هشدار نسبت به پیری جمعیت، اظهار کرد:

اگر با وضعیت فعلی حرکت کنیم ۳۰ سال دیگر در سیاه‌چاله جمعیت قرار گرفته و ۱۵۰ سال در آن می‌مانیم، فقط ۶ سال برای ورودنشدن به این سیاه‌چاله وقت داریم، به شرطی که نرخ زاد و ولد در کشورمان ۲.۵ باشد.

امیرحسین بانکی‌پور در ادامه افزود:

۱۵ سال بود که ازدواج‌ها سیر نزولی داشت، ولی قانون تعالی جمعیت که از سال۱۴۰۰ آغاز شد باعث توقف سیر نزولی شد و هم‌اکنون سیر ازدواج افزایشی است و در ۶ ماهه ابتدای امسال شاهد افزایش تعداد موالید هستیم.

رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس در پایان بیان کرد:

نباید به جایزه ملی جمعیت صرفا به منظور جایزه محور بودن آن نگاه کرد، باید افرادی که با ابتکار و خلاقیت باعث جهش در تعداد ازدواج و فرزندآوری شده‌اند شناسایی و اقدامات آن‌ها الگوگیری و تعمیم داده شود.

 

انتهای پیام//

, , ,
آغاز پویش ملی تامین ۱۰ هزار بسته نوشت افزار برای دانش آموزان کرمانی
جریمه ۵۲۰ میلیون دلاری «اپیک گیمز» به اتهام جمع‌آوری اطلاعات کودکان

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.