جزئیات اقدامات پلیس فتا درباره موضوعات کودکان و نوجوانان در فضای سایبری

رئیس پلیس فتا فراجا، جزئیات اقدامات پلیس فتا درباره موضوعات مرتبط با کودکان و نوجوانان در فضای سایبری را تشریح کرد.

اقدامات پلیس فتا در سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی

 

پلیس فتابه گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک، سردار وحید مجید در حاشیه جلسه پیشرفت سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، اظهار کرد:

از زمانی که کرونا ایجاد شد، استانداردها را در زندگی بشری دستخوش تغییر کرد و خیلی از فعالیت‌های مردم معطوف به فضای سایبر شد.

وی در ادامه افزود:

یکی از موضوعات که در کرونا دستخوش تغییر شد موضوع آموزش بود.‌ طبیعتا آموزش آنلاین یک الزام بود و در حوزه کودک و نوجوان در دوره کرونا استانداردهایی که وجود داشت از بین رفت.

رئیس پلیس فتا فراجا ادامه داد:

طبیعتا باید کودکان در بستری وارد می‌شدند که برمبنای بستر آموزشی طراحی و تولید شده باشد و بستر پیام رسان شاد در این خصوص ایجاد شد.

سردار مجید با اشاره به آموزش کودکان در خصوص فضای سایبری، خاطرنشان کرد:

وقتی دانش آموزان وارد فضای سایبر می‌شوند و تهدیدها را نمی‌شناسند و آموزش کافی ندیده اند طبیعتا خطراتی برای آنها وجود دارد. از بدو شروع آموزش‌های مجازی ما جلسات متعددی در حوزه‌های گوناگون با آموزش و پرورش داشتیم و تجارب تلخ و شیرین و فرصت‌ها و تهدیدها را اعلام کردیم. همچنین به صورت خاص توصیه‌های فنی را به ویژه درخصوص این پلتفرم ارائه کردیم و این همکاری همچنان وجود دارد.

وی در ادامه افزود:

طبیعتا در هر بستری که کاربر وجود دارد تخلفات وجود دارد، در برخی از موارد اندک پیام رسان شاد به عنوان واسطه موضوع کلاهبرداری شده است البته این امار بسیار کم است. ما همکاری لازم را با حوزه‌های مختلف انجام دادیم که این فضا یک فضای عاری از تهدید برای کودکان باشد.

رئیس پلیس فتا فراجا در خصوص نرم افزار شاد، گفت:

طبیعا بستر شاد باید از امنیت قابل قبول برخوردار باشد و هر روز نیز افزایش پیدا کند. در حال حاضر نیز امنیت این پلتفرم قابل قبول است.

وی درباره سند صیانت کودکان و نوجوانان در فضای سایبر، گفت:

به مصوبات سال ۱۳۹۵ شورای عالی فضای مجازی باز می‌گردد مبنی بر الزامات شبکه ملی اطلاعات و همچنین مصوبات جلسه ۶۶ شورای عالی فضای مجازی درخصوص طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات که در شهریور ۱۳۹۹ مصوب شد که در تعاقب اسن دو مصوبه طرح صیانت تصویب شد و در سال ۱۴۰۰ این سند تصویب و ابلاغ شد.

وی در ادامه افزود:

امروز جلسه کارگروه راهبردی تدوین الگوی عملیاتی و خدمات عمومی صیانت کودکان و نوجوانان در فضای سایبر را داشتیم که بر مبنای این سند ایجاد شده و اقدامات دستگاه‌ها بررسی می‌شود.

سردار مجید درباره کانال ارتباطی برای ارائه مشکلات و شکایت کاربران، تصریح کرد:

ما در این سند دارای یک وظیفه مستقیم هستیم و کانال ارتباطی را ایجاد کرده‌ایم که کاربران می‌توانند در حوزه کودکان و نوجوانان در فضای سایبر چنانچه مشکلات و شکایتی دارند و یا مورد بزه دیدگی قرار گرفته‌اند با ما تماس بگیرند.

رئیس پلیس فتا فراجا با تاکید بر این که این خط اضطراری به دو صورت ایجاد شده است، اظهار کرد:

کاربران می‌توانند از طریق خط ۰۹۶۳۸۰ تماس بگیرند همچنین با ورود به سایت پلیس فتا از طریق چت آنلاین می‌توانند با ما ارتباط بگیرند و سوالات مربوطه در این زمینه جویا شوند. در این خصوص از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ ، ۷۶۷ مورد تماس با این مرکز داشتیم که مشتمل بر سوال، مشاوره و … بوده است.

 

انتهای پیام//

, , , , ,
آتش‌سوزی خانه‌ای در شمال فرانسه جان ٢ کودک را گرفت
حمایت بنیاد ۱۵ خرداد از ایده‌های برتر در زمینه جوانی جمعیت و تسهیل فرزندآوری

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.