توسعه مراکز سرپایی مراقبت تسکینی کودکان مبتلا به سرطان

 مدیرکل دفتر ارتقای سلامت و خدمات پرستاری معاونت پرستاری از توسعه مراکز ارائه دهنده مراقبت تسکینی پرستاری برای کودکان مبتلا به سرطان خبرداد. وی گفت: یکی از این مراکز در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی شده است. مرکز دیگر نیز در دانشگاه علوم پزشکی گیلان به ‌زودی راه ‌اندازی خواهد شد.

دکتر مریم رسولی

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک  به نقل از وبدا، دکتر مریم رسولی در بازدید از بیمارستان کودکان 17 شهریور گیلان، با اعلام این خبر، افزود: بسیاری از کودکان مبتلا به سرطان از بدو تشخیص بیماری، دچار علائم و عوارض جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی شده که بستری های مکرر در بیمارستان و مراجعات به اورژانس ها را به دنبال دارد.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی، ارائه مراقبت سرپایی جهت مدیریت این علائم و تداوم مراقبت در منزل در قالب خدمات مراقبت تسکینی، ضمن کاهش درد و رنج کودک و کاهش بار بیماری از ابعاد روانی و اجتماعی و اقتصادی بر خانواده، منجر به کاهش اشغال تخت های بیمارستانی و تقلیل هزینه های نظام سلامت می شود.

دکتر رسولی اضافه کرد: هدف از ارائه مراقبت تسکینی، کاهش درد و رنج کودک و خانواده است.

ارائه مراقبت تسکینی در قالب خدماتی جامع، ارزان و در دسترس با هدف ارتقای کیفیت زندگی است. لذا اولین اصل در ارائه این خدمات، ارائه مراقبت در محل مورد نظر گیرنده خدمت است. براساس مطالعات انجام شده، این محل، خانه بیمار است.

 مراکز ارائه مراقبت تسکینی کودکان، یکی ازشاخص های توسعه یافتگی

دکتر رسولی توسعه مراکز ارائه دهنده مراقبت تسکینی را از برنامه‌ های معاونت پرستاری عنوان کرد. وی تصریح کرد: تعداد مراکز ارائه مراقبت تسکینی کودکان، یکی از شاخص های توسعه یافتگی نظام ارائه مراقبت تسکینی در کشورهای منطقه مدیترانه شرقی تلقی می شود.

از این رو این مهم به عنوان یکی از برنامه های معاونت لحاظ شد. لذا علاوه بر مرکز سرپایی مراقبت تسکینی کودکان در بیمارستان مفید، این خدمات به زودی در بیمارستان 17 شهریور گیلان نیز ارائه خواهد شد. در بازدید انجام شده، زیرساخت های موجود مورد ارزیابی قرار گرفت.

گفتنی است، مدیرکل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری، ضمن بازدید میدانی از بیمارستان 17 شهریور، با حضور در نشست تخصصی با مشاور اجرایی ریاست دانشگاه، مدیر امور پرستاری دانشگاه، تیم کارشناسی معاونت پرستاری، کارشناسان مدیریت پرستاری و معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان و اساتید و تیم مدیریتی مرکز آموزشی 17 شهریور، به سوالات مطرح شده در جهت تسهیل فرایند راه ‌اندازی مرکز سرپایی مراقبت تسکینی، پاسخ داد.

, , ,
اعضای هیات انتخاب بخش کودک و نوجوان جشنواره نمایش عروسکی معرفی شدند
حضور میدانی کودکان، به جبران صدمات ناشی از کرونا کمک می کند

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.