ابتلای ١٢ کودک به بیماری سنسیشیال تنفسی در یک شیرخوارگاه

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتلای ١٢ کودک به بیماری سنسیشیال تنفسی در یکی از شیرخوارگاه‌های این استان خبر داد.

بروز علائم بیماری تنفسی بین ۴۰ کودک در یکی از شیرخوارگاه‌ها 

 

بیماری تنفسیبه گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک، دکتر عباس رضائیان‌زاده روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران در خصوص بیماری سنسیشیال تنفسی کودکان و هشدارهای اعلامی در این خصوص، اظهار کرد:

طی یکی دو هفته اخیر متوجه بروز علائم تنفسی بین حدود ۴۰ کودک در یکی از شیرخوارگاه‌ها شدیم؛ این نشانه‌ها شامل آبریزش بینی، بی‌حالی، تب ملایم و … بود که منجر به گرفتن تست کرونا و بررسی آنفلوآنزا از آنان شد، اما تست‌ها منفی بود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه افزود:

با نظر متخصصان از این کودکان تست سنسیشیال تنفسی گرفته شد که ۲٥ درصد از آنها، یعنی حدود ١٢ نفر تستشان مثبت بود؛ از این بین هشت نفر در آی‌سی‌یو اطفال بیمارستان نمازی بستری شدند.

رضائیان‌زاده با بیان اینکه این بیماری ویروسی بیشتر در کودکان و سالمندان شایع است، گفت:

در شهرستان‌های فارس نیز نمونه‌هایی گرفته شده که تعدادی مثبت شده‌اند و در این راستا آموزش را در بخش بهداشت و درمان آغاز کرده‌ایم.

 

احتمال تعطیلی مهدهای کودک

 

وی، خودداری از تجمع در مراکز پرتردد، ضدعفونی کردن دست و استفاده از ماسک را راهکارهای پیشگیری از ابتلا به این بیماری ذکر و اضافه کرد:

اگر شاهد شکل گیری روند افزایشی ابتلا به این بیماری باشیم، امکان دارد تصمیم به تعطیلی مهدهای کودک برای مدتی مشخص، گرفته شود؛ اما هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه انتقال این نوع ویروس بیشتر از طریق چشم و بینی اتفاق می‌افتد و نباید با دست آلوده بدن کودکان را لمس کنیم، تصریح کرد:

در صورت بروز علائمی مانند سرفه‌های شدید، فرو رفتگی قفسه سینه و تب بالا در کودکان، باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه شود.

رضائیان‌زاده در ادامه افزود:

ویروسی مانند آنفلوآنزا طی دوران شیوع کرونا، فرصت بروز نداشت و با تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی فروکش کرده بود و اکنون به دلیل کاهش سطح رعایت اصول اولیه پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های ویروسی و تنفسی شاهد افزایش موارد بروز و ابتلا به این بیماری هستیم.

 

شناسایی ۲۰۰ بیمار مبتلا به سل در استان فارس

 

وی با یادآوری اینکه سل یک بیماری تنفسی خطرناک است که دوره درمانی طولانی دارد، گفت:

بعضی از موارد ابتلا به این بیماری، به درمان دارویی جواب نداده و منجر به طی یک پروسه درمانی طولانی همراه با بستری و ایزوله می‌شود که هزینه‌های سنگینی دارد.

رضائیان‌زاده با اشاره به اینکه در جامعه ممکن است ناقلان سالمی وجود داشته باشند که بدون بروز علائم این بیماری، باعث ابتلای دیگران شوند، گفت:

با انجام برنامه بیماریابی فعال در استان فارس، تاکنون ۲۰۰ بیمار مبتلا به سل را شناسایی کرده‌ایم که همگی تحت درمان قرار گرفته‌اند و از این بین یک بیمار نسبت به درمان مقاوم بوده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در پایان با اشاره به اهمیت این بیماری در مبحث شاخص‌های بهداشتی جامعه، یادآور شد که طرح بیماریابی فعال از دهم دیماه امسال برای همه افراد جامعه اتباع بیگانه ساکن در فارس اجرا خواهد شد و از طرفی همه افراد بالای ۹ ماه این جامعه بدون در نظر گرفتن سابقه واکسیناسیون، واکسن‌های سرخک، فلج اطفال و … را دریافت خواهند کرد.

 

انتهای پیام//

, , , , ,
برنامه‌ریزی ساخت ۴۰ مدرسه دارالفنون در کشور
طرح جمع‌آوری کودکان کار ۳۲ بار توسط بهزیستی اجرا شد اما شکست خورد!

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.