بیش از ٨ هزار کودک یمنی قربانی ٨ سال تجاوز عربستان به یمن

بر اساس اعلام سازمان مدافع حقوق زنان و کودکان در صنعا، هشت هزار و صد و شانزده کودک در طول ٨ سال گذشته قربانی تجاوزات نظامی عربستان به یمن شده‌اند.

٨ هزار کودک یمنی قربانی حملات عربستان

 

کودک یمنیبه گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک، سازمان مدافع حقوق زنان و کودکان (انتصاف) در صنعا اعلام کرد شمار کودکانی که در طول هشت سال گذشته قربانی تجاوزات نظامی عربستان به یمن شده اند به هشت هزار و صد و شانزده نفر شامل شهدا و زخمی‌های رسید.

این سازمان در آمار و ارقامی که به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی کودک منتشر کرد افزود از آغاز تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به یمن تاکنون (حدود هشت سال) سه هزار و هشتصد و شصت کودک شهید و چهار هزار و دویست و پنجاه و شش کودک نیز زخمی شده اند.

در این گزارش آماری آمده است ۲۵ کودک یمنی نیز از زمان اجرای توافق آتش بس در دوم آوریل گذشته تاکنون بر اثر بمب‌ها و مین‌های باقیمانده از جنگ و تجاوز به شهادت رسیده اند.

براساس این گزارش، حدود شش هزار غیرنظامی یمنی نیز بر اثر تجاوز ائتلاف متجاوز معلول شده اند که حدود پنج هزار و پانصد و پنجاه و ۹ نفرشان را کودکان تشکیل می‌دهند و به نظر می‌رسد این تعداد بسیار بیشتر از آمار اعلام شده باشد.

انتصاف گزارش داد در بخش آموزش و تحصیل باید بگوییم که دستکم دو میلیون و چهارصد کودک یمنی از مجموع ده میلیون و ششصد کودکی که در سن تحصیل (از شش تا هفده سال) قرار دارند همچنان به مدرسه نمی‌روند و از تحصیل بازمانده اند و اکثر مدارس یا به طور کامل تخریب شده اند یا این که خسارت‌های زیادی دیده اند.

بر اساس آمار و ارقامی که وزارت پرورش و آموزش یمن اعلام کرده است شمار کودکانی که از تحصیل بازمانده اند ممکن است به حدود شش میلیون کودک افزایش یابد.

در این گزارش بدتر شدن شرایط کاری کودکان در یمن به علت تجاوز نظامی و محاصره تائید شده است و این که بیش از یک میلیون و چهارصد کودک در شرایطی در یمن کار می‌کنند که از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم هستند.

انتصاف در خصوص اوضاع و شرایط بهداشتی در یمن نیز اعلام کرد بیمارستان‌های دولتی و خصوصی در سرتاسر یمن به علت محاصره و اقدام ائتلاف متجاوز به توقیف کشتی‌های حامل مشتقات نفتی در معرض تعطیلی در چند روز آینده قرار دارد. همچنین اقدام ائتلاف متجاوز به یمن به محاصره این کشور باعث افزایش میانگین سوء تغذیه شده است و تا جایی که بیش از دو میلیون و سیصد هزار کودک زیر پنج سال یمنی از سوء تغذیه رنج می‌برند و ۶۳۲ هزار کودک نیز با سوء تغذیه حاد و وخیمی دست به گریبان هستند که چه بسا همین امسال جان خود را از دست بدهند.

بر اساس آمار و ارقامی که سازمان یمنی «انتصاف» منتشر کرد روزانه بیش از هشتاد نوزاد به دلیل این که از سلاح‌های ممنوعه بین المللی در یمن استفاده شده است جان خود را از دست می‌دهند و همین موضوع یکی از دلایل افزایش شمار نوزادان ناقص و نارس (کودکی که سه هفته قبل از تاریخ تولدش به دنیا می‌آید) است تا جایی که ۳۹ درصد از مجموع نوزادانی که هر سال در یمن متولد می‌شوند ناقص و نارس به دنیا می‌آیند. در یمن سالانه یک میلیون و صد و بیست هزار نوزاد متولد می‌شوند.

سازمان مدافع حقوق کودکان و زنان در یمن (انتصاف)، ائتلاف سعودی را مسئول همه جنایت‌ها علیه شهروندان یمنی به خصوص زنان و کودکان در مدت نزدیک به هشت سال می‌داند و از جامعه بین المللی، نهاد‌های بین المللی، کمیته‌های حقوق بشری و سازمان‌های بشردوستانه می‌خواهد به مسئولیت قانونی و انسانی خود در قبال جنایات و نسل کشی‌هایی که در حق ملت مظلوم یمن می‌شود عمل کنند.

 

انتهای پیام//

, , ,
راه‌یابی «لوپتو» به جشنواره جهانی کیدز سینمای هند
تربیت سختگیرانه والدین بر روی دی‌اِن‌اِی کودکان تاثیر می‌گذارد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.