بانک ها و آرامش مالی کودکان

جذب و نگهداری مشتریان یک بانک در دوران کودکی و نوجوانی راهی طولانی ولی پربازده است. سرمایه گذاری براین قشر ازجامعه منافع کوتاه مدت وبلند مدت زیادی برای بانک ها دارد.

اصلی‌‌‌ترین وظیفه سیستم بانکی یک کشور خدمت‌‌‌رسانی صحیح به آحاد جامعه است.  توجه شبکه بانکی و بانک ها به نیازهای گروهی از جامعه که هنوز به سن قانونی نرسیده‌‌‌اند، می‌تواند اثرات مثبت کوتاه‌‌‌مدت و بلندمدت فراوانی در آرامش مالی کودکان و خانواده های آنها را فراهم آورد.کودکان و نوجوانان گروهی از افراد جامعه هستند که شاید مانند بزرگسالان نیازی به خدمات بانکی نداشته باشند. اما ارائه خدمات مناسب به این گروه از جامعه می‌تواند موجب ایجاد ارتباط نزدیک‌‌‌تر و کارآتر شبکه بانکی کشور با خانواده‌‌‌ها شود.

در این گزارش، پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل از دنیای‌اقتصاد، به بررسی خدمات بانکی پرداخته که خانواده‌‌‌ها می‌توانند برای رفاه بیشتر فرزندان خود از آنها استفاده کنند.

سپرده رفاه فردا

طرح سپرده رفاه فردا خدمتی در بانک رفاه کارگران است که با محوریت دریافت وجه از مشتری به صورت دوره‌‌‌ای در بازه زمانی مشخص و پرداخت سرمایه اندوخته شده یا سود مستمر مادام‌‌‌العمر ارائه شده است. این طرح نیز می‌تواند یکی از گزینه‌‌‌های والدین برای افتتاح حسابی مناسب برای فرزندشان باشد.

در این طرح، مدت زمان سپرده‌‌‌گذاری به انتخاب فرد 4 تا 10 سال است. در این مدت، لازم است فرد مبالغی را به صورت دوره‌‌‌ای واریز کند و از سقف نرخ سود سپرده سرمایه‌گذاری یکساله بانکی بهره‌‌‌مند شوند. بر اساس این طرح، پس از پایان دوره سپرده‌‌‌گذاری، کل سرمایه مشتری که شامل مبالغ واریزی و سودهای علی‌‌‌الحساب متعلقه به آن است، به دو روش قابل پرداخت است:

1: دریافت کل سرمایه تجمیع شده به صورت یکجا از سوی صاحب حساب.

2: قرار دادن کل یا قسمتی از سرمایه نزد بانک در قالب سپرده بلندمدت یکساله و دریافت سود مستمر ماهانه که همان سود سپرده است.

نکته قابل‌توجه آن است که حداقل مدت سپرده‌‌‌گذاری برای بهره‌‌‌مندی از سود مستمر ماهانه یا اندوخته تجمیعی، 4 سال است. پس از آن مشتریان در هر زمان می‌توانند با مراجعه به شعب بانک، نسبت به برقراری سود مستمر خود یا دریافت سرمایه خود اقدام کنند.

 سپرده‌‌‌های تاک و آتیه طلایی بانک کشاورزی

بانک کشاورزی دو نوع سپرده به نام‌‌‌های تاک و آتیه طلایی برای کودکان و نوجوانان ارائه می‌دهد. حساب‌‌‌ سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌‌‌‌‌‌مدت تاک (تامین آینده کودکان) دارای کارت مهرگستر نوجوان است. کارت مهرگستر نوجوان به نام متقاضیان نوجوان، برای سنین بدو تولد تا 15 سال با رعایت مقررات صادر و تحویل ولی یا قیم می‌شود. امکان برداشت نقدی کارت تاک از دستگاه‌های خودپرداز روزانه به مبلغ 100‌هزار تومان است. همچنین امکان خرید یا انتقال وجه به مبلغ 200‌هزار تومان در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که مجموع کل تراکنش‌‌‌های مجاز برای این کارت روزانه 200‌هزار تومان است.

در خصوص خدمت آتیه طلایی بانک کشاورزی باید گفت که این خدمت شامل یک حساب کوتاه‌‌‌مدت عادی و یک حساب بلندمدت است. مشتری می‌تواند در دوره‌‌‌های مورد نظر خود، مبالغ ثابت یا متغیری را در این طرح سرمایه‌گذاری کند.

در این طرح، والدین می‌توانند مبلغ مورد نظر خود را در بازه‌‌‌های زمانی دلخواه، در سپرده کوتاه‌‌‌مدت آتیه طلایی سرمایه‌گذاری کنند.  صاحبان کارت می توانند از مزایای مدیریت مالی بانک برای این طرح در پایان دوره و سال‌های متوالی بهره‌‌‌مند شوند. البته حساب آتیه طلایی تنها برای کودکان نیست و تمامی افراد می‌توانند از مزایای این خدمت استفاده کنند.

کارت نوجوان بانک اقتصاد نوین

بانک اقتصاد نوین خدمت منحصر به فردی را برای نوجوانان بین سنین 12 تا 18 سال ارائه می‌کند. کارت نوجوان بانک اقتصاد نوین به منظور ارائه خدمت به جامعه نوجوان کشور امکان افتتاح سپرده و داشتن کارت و بهره‌‌‌مندی از خدمات بانکی برای نوجوانان را فراهم کرده است.

والدین امکان مدیریت و نظارت بر نحوه استفاده نوجوانان از وجوه موجود در این سپرده را دارند. همچنین سقف تراکنش این کارت برای انواع خرید اعم از اینترنتی و حضوری یک‌میلیون تومان است. سقف برداشت نیز مبلغ 100‌هزار تومان به صورت روزانه در نظر گرفته شده است.

کارت نوجوان بانک اقتصاد نوین کارتی نقدی به نام خود نوجوان است. این کارت بر اساس درخواست والدین روی سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی اشخاص حقیقی (خاص) صادر می‌شود، تا امکان انجام عملیات بانکی برای نوجوان فراهم شود.

آتیه پلاس بانک سامان

افراد می‌توانند با افتتاح حساب آتیه پلاس بانک سامان، با واریز ماهانه مبلغی دلخواه، بخشی از درآمد خود را به این حساب وارد کنند. به این ترتیب ضمن بهره‌مندی از بالاترین نرخ سود بانکی، مجموع مبالغ واریزی و سود مربوطه را دریافت می‌کنند. در این خدمت امکان واریز مبالغ دلخواه به سپرده در هر ماه وجود دارد و حتی این امکان وجود دارد که واریز مبالغ به صورت خودکار انجام شود.

در این نوع سپرده امکان تغییر مدت قرارداد، فسخ قرارداد و بستن تمام یا بخشی از سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت پیش از سررسید وجود دارد. از دیگر شرایط این نوع حساب این است که امکان افتتاح سپرده به‌‌‌صورت مشترک وجود دارد، که کارآیی این نوع حساب را بسیار افزایش داده است به‌خصوص برای کودکان که هر کدام از اعضای خانواده می‌توانند به طور مرتب یا در زمان دلخواه مبلغی را برای آینده کودک کنار بگذارند.

نکته مورد توجه در خصوص این سپرده آن است که نرخ سود پرداختی به این سپرده در هر زمان مطابق آخرین تعرفه نرخ سود بلندمدت در سیستم بانکی مشخص می‌شود. میزان این سود در حال حاضر 18‌درصد معین شده است.

مهر آتیه نوین بانک مهر ایران

بانک قرض‌‌‌الحسنه مهر ایران نیز برای تامین مالی آتیه افراد طرحی ارائه کرده است که می‌تواند انتخاب مناسبی برای آینده فرزندان باشد. در این طرح افراد با واریز مستمر به‌صورت ماهانه یا سالانه، نسبت به افزایش امتیاز میانگین خود در میان‌‌‌مدت و بلندمدت اقدام می‌کنند. در نتیجه آن امکان اخذ تسهیلات قابل قبولی برای خود یا فرزندان خود ایجاد خواهند کرد. حداکثر مدت اکتساب میانگین قابل انتخاب از سوی فرد ۱۰ سال است و بهره‌‌‌مندی از تسهیلات در پایان سال سوم، پایان سال ششم، پایان سال دهم سپرده‌‌‌گذاری منظم امکان‌پذیر خواهد بود.

در نتیجه این سپرده‌‌‌گذاری، امکان برخورداری از تسهیلات با مدت بازپرداخت حداکثر ۶۰ ماهه فراهم است و نرخ کارمزد تسهیلات به ازای مانده هر سال 4‌درصد خواهد بود. از مزایای قابل‌توجه این طرح آن است که در پایان دوره مبلغ تسهیلات بیشتری در ازای واریز‌‌‌های ماهانه و سالانه در مقایسه با تسهیلات پرداختی از سوی شرکت‌های بیمه موجود در بازار بابت بیمه‌‌‌های عمر پرداخت می‌شود، که این مورد سنگینی ترازو را به سمت انتخاب این طرح حرکت می‌دهد.

کدام بانک ها کارت خانواده دارند؟

بانک‌ها با طراحی کارت خانواده این امکان را برای اعضای یک خانواده فراهم می‌کنند تا با چند کارت از یک حساب سپرده پول برداشت کنند. کارت هر کدام از اعضای خانواده به نام همان شخص خواهد بود. همچنین کلیه کارت‌‌‌های صادرشده قابلیت برداشت و دریافت تا سقف تعیین‌‌‌شده از حساب سپرده را دارند. در حال حاضر بانک‌های ارائه دهنده این خدمت عبارتند از: آینده، پاسارگاد، پارسیان، پست بانک، رفاه کارگران، کشاورزی، گردشگری، سامان، سرمایه، سینا، صادرات، ق. ا. رسالت، ق. ا مهر ایران، مسکن، ملت و ملی.

 

, , , , ,
شاد به کمک دانش آموزان ایرانی خارج کشور می آید
تدوین راهنمای پیشگیری از خودکشی کودکان و نوجوانان

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.