بازگشت نیمی از دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل عشایر به کلاس درس

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش از بازگشت ۵۰ درصد دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل در مناطق عشایری به کلاس‌های درس خبر داد.

بازگشت نیمی از دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل عشایر به کلاس درسبه گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل از پانا، صفرعلی یازرلو گفت: «در مناطق روستایی بالغ بر سه میلیون و پانصد هزار دانش‌آموز تحصیل می‌کنند که حدود ۵۹ هزار مدرسه و بیش از ۱۸۸ هزار کلاس میزبان کودکان عزیز و باصفای روستایی هستند. تراکم کلاسی در روستاهای کشور حدود ۱۹.۱ نفر است. آمارها نشان از عدالت در دسترسی به مدرسه و تحصیل دارد. البته بخشی از این مدارس متعلق به جامعه عشایری است.»

وی ادامه داد: «در آموزش و پرورش عشایر بیش از ۷۳۰۰ مدرسه و حدود ۱۴ هزار کلاس درس وجود دارد. بالغ بر ۲۲۵ هزار دانش آموز در آنها مشغول به تحصیل هستند.»

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر در ادامه با بیان اینکه هر ساله در فصل تابستان بررسی‌های لازم در خصوص آمادگی مدارس برای پذیرش دانش آموزان در ابتدای سال تحصیلی (مهرماه) انجام می‌شود، گفت: «امسال پس از دوسال وقفه در روند تحصیل حضوری دانش‌آموزان، دوبار سال تحصیلی را آغاز کردیم. یک بار مانور بازگشایی در فروردین ماه داشتیم که بسیار موثر بود و فضای حضوری شدن مدارس را مهیا کرد. پس از آن با پایان یافتن امتحانات خردادماه و حمایت دولت و پیگیری مقام عالی وزارت، فرصت برای تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان فراهم شد. ما دوره جبران و تثبیت یادگیری را در تابستان ۱۴۰۱ برگزار کردیم تا بخشی از عقب‌افتادگی تحصیلی و یا ضعف یادگیری دانش‌آموزان را جبران کنیم.»

مهر خوبی را آغاز کرده‌ایم

وی افزود: «همچنین بحث پروژه مهر که استفاده از فرصت تابستان برای آماده‌سازی مدارس در اول مهر را دنبال می‌کند با قوت پیگیری شد. در هفته آخر شهریورماه مانور آمادگی مدارس توسط ادارات کل و مناطق برگزار شد. براساس گزارش‌های واصله، می‌شود ادعا کرد با همت مسئولان ستادی و استانی وزارت آموزش و پرورش و ارگان‌های دیگر، تقریبا مشکلی برای بازگشایی مدارس نداشتیم.»

بازگشت نیمی از دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل عشایر به کلاس درسیازرلو در ادامه با بیان اینکه اقدامات خوبی که برای آغاز باشکوه سال تحصیلی به عمل آمده و تجهیزات مورد نیاز هم به مدارس ارسال شده است تصریح کرد: «با این‌حال همچنان نیازمند بررسی مجدد در طول مهرماه هستیم تا اگر مشکلی وجود داشت بتوانیم به‌موقع نسبت به رفع آنها اقدام کنیم.

بررسی های میدانی همکاران ما نشان می‌دهد مهر خوبی را آغاز کرده‌ایم و کمبودهای نیروی انسانی نیز برطرف شده است. البته شاید در خصوص تجهیزات آموزشی و پرورشی، امکانات رفاهی مدارس و نیروی انسانی کمبودهایی وجود داشته باشد اما هنوز گزارشی مبنی بر کمبودها دریافت نکرده‌ایم.»

این مقام مسئول ادامه داد: «شروع سال تحصیلی و بررسی‌های آغاز سال همانطور که پیش‌تر عرض کردم زمان مناسبی برای بررسی مجدد است و پیگیری خواهد شد.»

 حدود ۵ هزار بازمانده از تحصیل در مناطق عشایری

وی یادآورد شد: «مدیران و همکاران خوب و دلسوزی در سراسر کشور داریم که با تمام توان خود برای آغاز باشکوه مدارس عشایری و روستایی تلاش کردند. لازم است از تک تک آنها قدردانی و تشکر شود.»

بازگشت نیمی از دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل عشایر به کلاس درسمدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر با اشاره به این موضوع که در مناطق عشایری حدود ۵ هزار بازمانده از تحصیل وجود داشت، گفت: «بر اساس گزارش‌های دریافتی از استان‌ها، بیش از نیمی از این دانش‌آموزان جذب شده‌اند.

تلاش می‌کنیم باقی‌مانده دانش‌آموزان بازمانده هم به طرق مختلف سازماندهی شوند و انشاءلله هیچ کودکی خارج از مدرسه نداشته باشیم.»

وی افزود: «باید اذعان کرد شناسایی و جذب کودکان بازمانده از تحصیل در مناطق عشایری بالاخص در میان عشایر کوچنده کار دشواری است اما همت والای معلمان و مدیران مدارس عشایری و همکاران استان‌ها، موانع را مرتفع کرده و در این زمینه موفقیت‌هایی حاصل شده است.»

یازرلو در پایان خاطرنشان کرد: «تلاش می‌کنیم در طول سال تحصیلی برای ارتقای کیفیت فرآیندهای یاددهی و یادگیری در کلاس‌های مناطق روستایی و عشایری، اقدامات موثری را به عمل آوریم تا بخشی از نقایص ایجاد شده پس از غیرحضوری شدن کلاس‌ها به سبب گسترش ویروس کرونا، جبران شود‌.»

, , ,
وزیر آموزش و پرورش: سرویس مدرسه تبدیل به یک دغدغه شده است
«گیلگمش» در جشنواره فیلم کوتاه تهران

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.