افسردگی پس از زایمان در مادران با سابقه خانوادگی بیماری روانی بیشتر است

یک بررسی جدید نشان می دهد زنان باردار با سابقه خانوادگی هر گونه بیماری روانی ممکن است پس از زایمان در معرض خطر افسردگی قرار بگیرند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل از مهر ، در تجزیه و تحلیل ۲۶ مطالعه، محققان دریافتند زنان با سابقه خانوادگی تشخیص‌های روانپزشکی در معرض خطر افسردگی پس از زایمان قرار دارند. به طور متوسط، احتمال ابتلای آنها به این بیماری دو برابر بیشتر از زنانی بود که چنین سابقه خانوادگی ندارند.

محققان اذعان دارند اما یافته‌ها به این معنا نیست که سابقه خانوادگی برخی از زنان را محکوم به افسردگی پس از زایمان می‌کند.

«مت ماری زاچر کیلدسن»، محقق ارشد از دانشگاه آرهوس در دانمارک، گفت: «داشتن یک عامل خطر به طور خودکار منجر به افسردگی پس از زایمان نمی‌شود. اما مهم است که بدانیم چه عواملی برخی از زنان را در برابر این بیماری آسیب‌پذیرتر می‌کند.»

طبق دستورالعمل‌های توصیه شده، همه مادران جدید باید از نظر افسردگی پس از زایمان بررسی شوند. این بررسی توسط متخصص زنان و زایمان و همچنین توسط متخصص اطفال نوزادشان،غربالگری شوند. آکادمی اطفال آمریکا غربالگری مادران را در طول معاینات معمول نوزادان در شش ماه اول زندگی توصیه می‌کند.

اما در حالی که هر تازه مادری می‌تواند به افسردگی مبتلا شود، عواملی وجود دارند که این خطر را افزایش می‌دهند. این موارد شامل سابقه افسردگی قبل از بارداری یا حمایت اندک از طرف خانواده و دوستان است.

به گفته محققان، به نظر می‌رسد سابقه خانوادگی هر گونه بیماری روانپزشکی، نه تنها افسردگی، مهم است.

در مورد اینکه چرا سلامت روان اعضای خانواده اهمیت دارد، کیلدسن می‌گوید: «تحقیقات گذشته نشان می‌دهد که ترکیبی از ژن‌ها و محیط نقش دارند. اعضای خانواده ممکن است ژن‌هایی مشترک داشته باشند که آنها را در برابر شرایط روانپزشکی آسیب‌پذیرتر می‌کند..»

, ,
مسابقه ادبی تهران به روایت دختران
 بی‌نام در جشنواره‌های داخلی و خارجی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.