افزایش ۱۰ درصدی نرخ اضافه وزن دانش‌آموزان

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: طی ۵ سال اخیر ۱۰ درصد به نرخ اضافه وزن دانش‌آموزان اضافه شده است. این معضل جدی است و از طرف دیگر، نرخ سوءتغذیه کودکان نیز نگران کننده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل از خبرگزاری فارس، تفاهم‌نامه همکاری بین معاونت تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش و فدراسیون ورزش دانش‌آموزی با بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در راستای غربالگری اسکلتی، حرکتی و استعدادیابی ورزشی برای کودکان و نوجوانان ۷ تا ۱۷ سال محلات کم برخوردار کشور، منعقد شد.

صادق ستاری‌فرد معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در این مراسم اظهار کرد: ستاد اجرایی فرمان امام(ره) همیشه یاری‌گر آموزش و پرورش در حوزه سخت افزار و تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله مدرسه‌سازی و در حوزه نرم افزار و در حوزه برقراری عدالت تربیتی و آموزشی بوده است.

وی با بیان اینکه اقدام امروز در کمک به تحقق اهداف تربیتی یک گام روبه جلو است، گفت: یکی از موارد مهم سند تحول بنیادین که مورد تأکید است، نقش عوامل سهیم و موثر در آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت دانش‌آموز است و ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) از این حیث بسیار عملکرد قابل قبولی را داشته است.

ستاری‌فرد ادامه داد: عقد این تفاهم‌نامه عملا در اجرای اصل ۲۹ و۳۰ قانون اساسی است و به موضوع سلامت و تعلیم و تربیت دانش‌آموزان توجه دارد؛ مسائلی که سلامت جسمی و روحی و روانی دانش‌آموزان را تهدید می‌کند، کمک نهادها، عناصر و عوامل خدمات‌رسان اجتماعی به آموزش و پرورش را ضروری می‌سازد.

وی افزود: از جمله نهادهایی که در حوزه محرومیت زدایی موثر هستند و نقش خوبی را ایفا می‌کنند و قابل اعتماد عمومی هستند، بنیاد ۱۵ خرداد است. این بنیاد یک سرمایه اجتماعی را ایجاد کرده است و این یاری‌گری به آموزش و پرورش می‌تواند ما را در رسیدن اهداف تعلیم و تربیت و تربیت شایسته دانش‌آموز کمک کند.

در سند تحول بنیادین ، توجه به ساحت زیستی و بدنی است

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: در سند تحول بنیادین ۶ ساحت تعلیم و تربیتی پیش بینی شده که یکی از این ساحت‌ها، توجه به ساحت زیستی و بدنی است. یعنی هم استعدادهای دانش‌آموزان شناسایی و شکوفا و هم نیازها و مسائل مربوط به این حوزه مرتفع شود، لذا از این جهت که اساس پیشرفت هر کشوری مبتنی بر نیروی انسانی توانمند و سالم است، این تفاهم‌نامه می‌تواند موثر باشد.

وی تصریح کرد: فقر حرکتی، چاقی و کم تحرکی دانش‌آموزان و تغییر سبک زندگی آنان به سمت فعالیت‌ها و بازی‌های جدید باعث معضلات جدی شده است، لذا شناسایی دقیق دانش‌آموزان و غربالگری و بیماریابی گام نخست مواجه سیاست‌گذاران برای حل مسائل است.

ستاری‌فرد افزود: طی ۵ سال اخیر۱۰ درصد به نرخ اضافه وزن دانش‌آموزان اضافه شده است که معضل جدی است، از طرفی نرخ سوءتغذیه کودکان نیز نگران کننده است، لذا لازم است در بعد توجه به مسأله تغذیه دانش‌آموزان گام جدی برداریم و برای مسائلی که سلامت دانش‌آموزان را تهدید می‌کند، برنامه‌ریزی کنیم.

وی ادامه داد: فدراسیون ورزش دانش‌آموزی مهم‌ترین فدراسیون تربیتی و حاکمیتی کشور و بزرگترین فدراسیون از حیث جامعه تحت پوشش است. این فدراسیون بالغ بر۱۵ میلیون دانش‌آموز را پوشش می‌دهد و در رشته‌های متنوع و مختلف در حال فعالیت است‌.

بر اساس این تفاهم‌نامه ارائه خدمات غربالگری اسکلتی، حرکتی و استعدادیابی ورزشی برای کودکان و نوجوانان ۷ تا ۱۷ سال محلات کم برخوردار کشور در دستور کار قرار گرفت.

در حاشیه این تفاهم نامه صادق ستاری فرد معاون وزیر آموزش و پرورش به همراه حسین بابویی رئیس فدراسیون ورزش دانش‌آموزی از نمایشگاه «همه باهم» که در مصلی تهران برپاست، بازدید کردند و در جریان روند فعالیت‌ها قرار گرفتند.

, ,
بخش خصوصی ایران برای هوشمندسازی مدارس قرقیزستان اعلام آمادگی کرد
هشدار پلیس فتا درباره فعالیت نوجوانان در فضای مجازی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.