اجتماع شیرخوارگان حسینی در حرم مطهر رضوی برگزار شد

همزمان با هفتمین روز از ماه محرم اجتماع بزرگ شیرخوارگان حسینی به یاد طفل شیرخوار شهید اباعبدالله حضرت علی اصغر(ع) روز جمعه چهاردهم مرداد ماه در حرم مطهر رضوی برگزار شد.

اجتماع شیرخوارگان حرم رضویبه گزارش پایگاه تحلیلی خبری آزنیک به نقل از ایرنا، در این محفل معنوی که صبح امروز در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد، ذاکران و مرثیه سرایان اهل بیت(ع) در سوگ طفل شیرخوار سیدالشهدا(ع) حضرت علی اصغر(ع) مرثیه سرایی کردند.

قرائت آیاتی از کلام الله مجید توسط قاری نوجوان شیرزهی، اجرای برنامه مداحی و مرثیه‌خوانی توسط احمد واعظی و حسین هوشیار از جمله برنامه های این مراسم بود.

در این مراسم همچنین حجت الاسلام عبدالحسین ذاکر به ایراد سخنرانی پیرامون فضایل ماه محرم و شخصیت اباعبدالله و تاثیر شهادت کوچکترین سرباز سیدالشهدا(ع) در کربلا و نیز روضه خوانی در این خصوص پرداخت.

 بر اساس منابع تاریخی در حماسه عاشورا علاوه بر شهادت مردان و جوانان بنی هاشم و دوستداران آل الله، کودکانی نیز شربت شهادت را جرعه جرعه نوشیدند که از مهمترین آنها می توان به حضرت علی اصغر (ع) طفل شش ماهه امام حسین (ع) اشاره کرد که در عصر عاشورا تشنه و بی تاب و در حالی که در آغوش پدرش بود با تیری از کمان حرمله به آسمان پر کشید.

برای زنده نگاه داشتن یاد کودکان شهید در دشت کربلا و نیز آشنایی کودکان با فلسفه قیام عاشورا حدود دو دهه است که نخستین جمعه ماه محرم همایش شیرخوارگان حسینی در صبح روز اولین جمعه ماه محرم هر سال در مساجد، حسینیه‌ها و تکایای شهرهای ایران و برخی کشورهای جهان برگزار می‌شود.

لباس، روسری و پیشانی بند سبز، به یاد علی اصغر

در این مراسم مادران به همراه کودکان شیرخوار خود با لباس، روسری و پیشانی‌بند به رنگ سبز حضور می‌یابند و شرکت‌کنندگان برای علی اصغر کودک شیرخوار امام حسین(ع) در کربلا به گریه و عزاداری و مرثیه‌سرایی می‌پردازند و گهواره نمادین او را در مجلس می‌گردانند.

در مراسم فوق مادران لباس سبز ویژه مراسم را با آیینی خاص و توجه و توسل، بر تن کودکان خود می پوشانند و پیشانی بندهای سرخ که بر آنها نام مقدّس یا صاحب الزمان عج الله تعالی فرجه الشریف نوشته شده را بر پیشانی فرزندانشان می بندند.

این پیشانی‌بندها حکایت از جهت گیری محتوایی این نشست بزرگ دینی- فرهنگی دارد که همان انتظار منجی و فرهنگ مهدویت است.

, ,
مشارکت دانش‌آموزان در ایده‌پردازی‌های محیط ‌زیستی باید نهادینه شود
راه‌کار سودابه امینی برای نجات کانون پرورش فکری

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.