برای آموزش بورس به دانش‌آموزان باید کار تحقیقاتی انجام شود

یک اقتصاددان با بیان اینکه آموزش سرمایه‌گذاری در سنین کودکی دارای اهمیت است، عنوان می‌کند که آموزش و پرورش برای آموزش مفهوم بورس به کودکان و نوجوانان مانند کشورهای دیگر باید کار تحقیقاتی انجام دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آزنیک به نقل از پانا، آموزش پس‌انداز کردن به خانواده‌ها یکی از دغدغه‌هایی است که از نسل‌های گذشته تا امروز وجود داشته  است. در زمانی با خرید قلک این آموزش داده می‌شد.  در زمانی دیگر با باز کردن حساب پس‌انداز، اما امروزه تغییرات زیادی در روش‌های آموزش پس‌انداز از سوی خانواده به وجود آمده است. این روزها خانواده به‌دنبال آموزش سرمایه‌گذاری به فرزندان هستند. یعنی در کنار پس‌انداز بتوانند ارزش پول‌شان را حفظ کنند و یکی از این روش‌ها سرمایه‌گذاری در بورس است.

آموزش بورس خوب است اما روش آموزش هم مهم است

علی سرزعیم، اقتصاددان و استادیار دانشگاه علامه طباطبایی درباره ضرورت آشنایی نوجوانان با بورس در زمان تحصیل گفت: «اینکه خانواده‌ها شرایطی فراهم کنند تا فرزندان‌شان با اینگونه شرایط سرمایه‌گذاری مانند بورس آشنا بشوند خوب است زیرا بخشی از سرمایه‌گذاری از طریق بورس است.»

سرزعیم افزود: «در بورس‌های بزرگ دنیا، شرایطی برای مبتدیان فراهم می‌کنند که ظاهراً سهام می‌خرند ولی در واقع سهام نمی‌خرند. این شرایط برای این است که تمرین کنند اگر فلان سهام را بخرند، چقدر سود یا ضرر می‌کنند یا چگونه سهام بخرند. درواقع برای این موضوع انیمیشن‌های مختلف می‌سازند تا بچه‌ها یاد بگیرند و با حقوق خودشان در بورس آشنا شوند.»

مفهوم بورس باید از دبیرستان آموزش داده شود

این اقتصاددان در ادامه به جای خالی چنین آموزش‌هایی در مدارس اشاره کرد. وی گفت: «متأسفانه در ‌ایران چنین چیزهایی در مدارس آموزش داده نشده است. یکی از مهارت‌های اقتصادی که منجر به آموزش سرمایه‌گذاری به کودکان و نوجوانان می‌شود همین ‌آموزش بورس است.»

سرزعیم بهترین زمان برای آموزش بورس را دوران نوجوانی عنوان کرد. این اقتصاددان بیان کرد: «مفهوم بورس باید از دبیرستان به دانش‌آموزان آموزش داده شود.»

وی افزود: «در آمریکا کتابچه‌ای حدود 500 صفحه درآمده که در آن توضیح می‌دهد دانش‌آموز از اول ابتدایی تا کلاس دوازدهم بهتر است کدام مفهوم را یاد بگیرد.»

برای آموزش بورس در سنین کودکی باید کار تحقیقاتی شود

این اقتصاددان گفت: «کلی اقتصاددان و روانشناس تربیتی و غیره دورهم جمع شده‌اند و بررسی کرده‌اند که هر مفهوم برای چه سنی مناسب است. اکنون این کار 12 سال است که آموزش داده می‌شود و این اقدامی نیست که یک‌شبه شکل بگیرد.»

وی عنوان کرد:‌ «اگر آموزش و پرورش بخواهد محتوای درسی آماده کند باید از افراد متخصص کمک بگیرند و یک تیم تخصصی برای اجرایی‌کردن این مهم تشکیل بدهند.»

, ,
دختران قهرمان و پسران نایب‌قهرمان تکواندو جهان شدند
خواب کمتر از ۹ ساعت بر رشد مغزی کودکان اثر منفی دارد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.